"Razem raźniej" w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie

  • 11.02.2020, 13:54 (aktualizacja 11.02.2020, 15:57)
  • Katarzyna Kurek
"Razem raźniej" w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

"Razem raźniej" to projekt realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Program skierowany jest do rodzin zastępczych oraz pełnoletnich wychowanków tych rodzin lub ośrodków opiekuńczo -wychowawczych. 

W ramach projektu zakupione zostały dwa mieszkania treningowe dla 8. pełnoletnich wychowanków opuszczających pieczę zastępczą. W ramach środków z projektu mieszkania zostały wyremontowane i wyposażone. Nie będą oni pokrywać kosztów utrzymania mieszkania, a zamieszkiwać będą mogli tam do roku czasu będąc pod stałą opieką pracowników PCPR-u. Do tej pory mieszkania chronione prowadzone były przez jednostkę w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym Małachowie, jednak ze względu na złą komunikację z Ostrowcem co często uniemożliwiało dojazd przez wychowanków do pracy, zostały podjęte działania o zlokalizowaniu mieszkań w Ostrowcu.

Projekt zakłada wyjazdy warsztatowe dla 134 osób czyli 50 rodzin zastępczych. Wyjazdy są okazją do wymiany doświadczeń i rozwiązywaniu problemów wychowawczych z jakimi borykają się rodzice zastępczy. Turnusy organizowane są w ferie oraz wakacje aby nie kolidowały z procesem dydaktycznym dzieci i młodzieży. Wyjazdy organizowane są do miejscowości atrakcyjnych turystycznie np. Zakopane, Wisław, Krynica-Zdój. 

Utworzony został również Punkt Interwencji Kryzysowej w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim dla osób dotkniętych przemocą. Do tego punktu mogą zgłaszać się nie tylko beneficjenci projektu, ale wszyscy mieszkańcy powiatu. Można skorzystać z porad psychologa, czy radcy prawne. Co ważne, są to bezpłatne konsultacje. 

Partnerem projektu jest Zakład Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, który w ramach aktywizacji społecznej zorganizuje:

  • kursy i warsztaty dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą (prawo jazdy, wózek widłowy, kucharz, wizażysta, itp.)
  • wyjazdy połączone z warsztatami dla rodzin zastępczych
  • korepetycje dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych

MOPS również jest partnerem projektu, a w ramach swojego wsparcia oferuje:

  • spotkania w ramach "szkoły rodzin"
  • sąsiedzkie usługi opiekuńcze
  • usługi asystenta osoby niepełnosprawnej

Beneficjentów projektu w powiecie ostrowieckim jest aż 190. 20 osób to pełnoletni wychowankowie. Ostatni projekt który miał wesprzeć rodziny zastępcze i pomóc dorosłym już wychowankom w odnalezieniu się w lokalnej społeczności i na rynku pracy realizowany był kilka lat temu. "Razem raźniej" to pierwszy od 3 lat projekt oferujący tak szerokie wsparcie dla tej grupy osób. 

Wartość projektu to 3.729.678, 17 zł.

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe