Takich warsztatów na Krzemionkach jeszcze nie było

  • 21.01.2020, 11:46
  • Redakcja Lokalna.TV
Takich warsztatów na Krzemionkach jeszcze nie było
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W najbliższą sobotę, 25 stycznia w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbędą się kolejne warsztaty edukacyjne. Tematem zajęć a zarazem hasłem dnia będzie: „Nie święci garnki lepią" czyli nie tylko porcelana. Dyrektor muzeum dr Andrzej Przychodni opowie m.in o technikach używanych w starożytności do kształtowania wyrobów z gliny, będzie też możliwość zrobienia i wypalenia własnego naczynia.

Glina jest skałą osadową występującą w przyrodzie pospolicie. Tylko jej szlachetna odmiana w postaci kaolinu służy do wyrobu porcelany. Rzadko zdajemy sobie sprawę jak wiele składników naszego otoczenia wykonane jest z gliny. Płytki, umywalki, sedesy, dachówki, cegły, rury, donice czy elementy zastawy stołowej towarzyszą nam codziennie. Być może obecna powszechność użycia gliny wynika z tego, że była ona jednym z pierwszych surowców ujarzmionych przez człowieka i wykorzystywanym w gospodarstwie domowym i budownictwie. Ta powszechność użycia gliny rozpoczęła się w neolicie, czyli w okresie, kiedy zaczęto wydobywać krzemień pasiasty w Krzemionkach.

Warsztaty, na które zaprasza muzeum w sobotę, 25 stycznia pozwolą na poznanie technik kształtowania różnych wyrobów z gliny używanych w starożytności. Każdy z uczestników, bez względu na wiek, będzie miał szansę wykonać naczynie, użyć formy do odciśnięcia elementów ozdobnych lub lampek i poznać domieszki stosowane od tysiącleci do wyrobów ceramicznych. Jeśli zechcecie, wykonane przez Was wyroby będzie można później utrwalić poprzez wypał. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wspólnej kreatywnej zabawy.

Regulamin zajęć dostępny jest pod linkiem: regulamin zajęć warsztatowych/lekcji.

Koszt zajęć: 12 zł za osobę. Warsztaty poprowadzi dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum. Udział w zajęciach po wcześniejszej rezerwacji pod nr 41 330 45 50, 669 970 499 lub adresem email: [email protected]

Redakcja Lokalna.TV

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe