Ostrowiecka młodzież potwierdza swoje kwalifikacje zawodowe

  • 16.01.2020, 14:41 (aktualizacja 16.01.2020, 15:40)
  • Katarzyna Kurek
Ostrowiecka młodzież potwierdza swoje kwalifikacje zawodowe
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W styczniu rozpoczęła się zimowa sesja egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Ponad 160 tys. osób z całej Polski w tym roku przystąpiło do tego egzaminu.

Część pisemna egzaminu zawodowego trwa 60 minut. Egzamin jest przeprowadzany w formie testu. Zdający muszą odpowiedzieć na 40 pytań zamkniętych, które zawierają cztery odpowiedzi do wyboru.

Część praktyczna egzaminu zawodowego trwa do 120 do 240 minut. Egzamin jest przeprowadzany w formie testu praktycznego, podczas którego zdający musi wykonać określone zadanie egzaminacyjne.

W Ostrowcu Świętokrzyskim do takich egzaminów przystąpiło blisko 300 osób z Zespołu Szkół Nr 1, popularnego "Ekonomika, "Samochodówki" oraz Zespołu Szkół Nr 3, czyli THM-u. 

Ponad 100 maturzystów z Ekonomika walczy o obronę tytułu technika, z jakim może opuścić szkołę pop zdaniu egzaminu zawodowego. Dla uczniów techników skończenie szkoły wiąże się z podwójnym wyzwaniem, ponieważ poza zdaniem egzaminu maturalnego, gdzie próg wynosi raptem 30%, muszą oni podejść do egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zawodzie, tutaj próg jest wyższy. Aby zdać taki egzamin z części pisemnej należy uzyskać 50%, z części praktycznej to już 75%. 

Dyrektor THM-u Tomasz Łodej, podkreśla, że w szkole zdawalność jest wysoka, w granicach 70%. W niektórych zawodach, dochodzi nawet do 100%. Dużo osób zdaje egzamin zawodowy na kierunku technik logistyk, dobre wyniki osiągają uczniowie na kierunku technik informatyk. W ubiegłym roku słabiej niż zwykle wypadli uczniowie kierunku technik mechatronik. 

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu do egzaminu zawodowego w tym roku przystąpiło 47 uczniów, w tym sześciu absolwentów, którzy chcieli poprawić swoje wyniki z poprzednich lat. Zdawalność w szkole jest bardzo dobra, pomiędzy 80% a 90%

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe