Ostrowiec: Chłopiec podtruty tlenkiem węgla

  • 15.01.2020, 09:35 (aktualizacja 15.01.2020, 15:27)
  • Bartek Gębusia
Chłopiec podtruty tlenkiem węgla
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

14 stycznia 2020 roku do ostrowieckich strażaków wpłynęło zawiadomienie o ulatniającym się tlenku gazu w jednym z bloków w osiedlu Słonecznym.

Strażacy po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzili, że doszło do podtrucia tlenkiem węgla domowników jednego z mieszkań w bloku nr 12 w osiedlu Słonecznym.  Pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego trafił 11-letni chłopiec. 

Dziecko było przytomne a pomocy medycznej udzielał mu będący na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego. Działania strażaków w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wykonaniu pomiaru stężeń tlenku węgla w mieszkaniu czujnikami wielogazowymi, które wskazały niebezpieczną wartość 250 ppm. Mieszkanie natychmiast przewietrzono poprzez otwarcie okien oraz odcięto dopływ gazu do piecyka poprzez zakręcenie zaworu. Sprawdzono również mieszkania sąsiadujące na zawartość tlenku węgla i gazów palnych lecz urządzenia pomiarowe nie wykazały zagrożenia. Mieszkania zamknięte do których nie było dostępu sprawdzono z kosza drabiny zaglądając przez okna.

informuje - mł. bryg. Barbara Majdak - Oficer Prasowy KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Chłopiec został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.

W tym sezonie grzewczym na terenie powiatu ostrowieckiego jest to już 10 zdarzenie związane z ulatnianiem się tlenku węgla oraz druga poszkodowana osoba. W ubiegłym roku ostrowieccy  strażacy przy tego typu zdarzeniach  interweniowali 7 razy.

Temat bezpieczeństwa w sezonie grzewczym wraca jak boomerang. Mimo wielu apeli służb dochodzi do przykrych sytuacji, często tragicznych w skutkach. To właśnie termy gazowe często są przyczyną takich sytuacji. Tlenek węgla to gaz bezbarwny, bezwonny wykryć go mogą jedynie specjalne czujki.

Zarządcy budynków wielorodzinnych w Ostrowcu Świętokrzyskim co raz częściej decydują się na podpięcie bloków do miejskiej sieci ciepłowniczej, co zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo. Od 2016 roku Miejska Energetyka Cieplna prowadzi program "Ciepła woda z miejskiej sieci".

W 2019 roku podłączonych zostało kolejnych 13 bloków, nadal jednak nie wszystkie budynki wielorodzinne zostały podłączone, bardzo często spowodowane jest to obawami mieszkańców. W 2020 roku Miejska Energetyka Cieplna planuje podłączyć kolejne domy wielorodzinne. Na ten moment to centralnej ciepłej wody podłączonych jest 32 bloki to około 1500 mieszkań. 

Bartek Gębusia

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anna
Anna 16.01.2020, 08:21
Na całe szczęście tym razem udało się zareagować w porę. Niestety nie zawsze się tak zdarza. A wystarczy czujnik dymu, żeby ochronić się przed takimi przypadkami. Sama kupiłam za grosze przez internet i był na drugi dzień.

Pozostałe