Moniuszko na płótnie i scenie w szkole muzycznej

  • 13.11.2019, 14:44 (aktualizacja 21.11.2019, 20:40)
  • Katarzyna Kurek
Moniuszko na płótnie i scenie w szkole muzycznej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W sobotę 9 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się uroczysty koncert z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Koncert był połączony także z wystawą prac Jacka Dittwalda oraz Bogusława Lustyka.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości przybierały różne formy, było aktywnie i artystycznie. Tę drugą formę wybrali uczniowie PSM w Ostrowcu Świętokrzyskim w koncercie poświęconym 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i dwusetnej rocznicy urodzin wielkiego kompozytora - Stanisława Moniuszki
W tym roku uroczysty koncert został połączony z wernisażem prac dwóch artystów uczestniczących w Międzynarodowym Sympozjum Sztuk Wizualnych "Świętokrzyskie Plenery Malarskie". W ramach sympozjum kilkunastu artystów z Polski, Białorusi, Węgier, Litwy przyjechało na ziemię ostrowiecką aby malować, inspirując się walorami Ostrowca Świętokrzyskie, Krzemionek oraz całego województwa. Tematem przewodnim była również twórczość Stanisława Moniuszki. 

"Moje prace głównie są zatytułowane "Ocean miłości", w nawiązaniu do Moniuszki to np. "Halka". Przyświecały mi zwłaszcza te idee, które przekazywał Moniuszko, czyli nieszczęśliwa miłość."

- mówi Jacek Dittwald - kurator artystyczny 

Wystawione zostały również prace Bogusława Lustyka - artysty, którego twórczość Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie.

"To są takie kompozycje, które mają inspirować do wykonania jakiejś improwizacji. To było prezentowane w Polsce, Ameryce."

- mówi Bogusław Lustyk - artysta 

Audycja słowno - muzyczna w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej była jednym z punktów Międzynarodowego Sympozjum Sztuk Wizualnych, choć jej głównym celem było upamiętnienie Stanisława Moniuszki, jak i wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe