Park Kulturowy szansą dla turystycznego rozwoju Ćmielowa, Bodzechowa i Ożarowa

  • 07.11.2019, 13:37
  • Agnieszka Cybulska
O parkach kulturowych dyskutowano na Krzemionkach
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

6 lipca 2019 roku Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jako 16-ty obiekt z Polski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To ogromny sukces, ale również szereg zobowiązań, także dla samorządów. Zgodnie z deklaracjami, potwierdzonymi listem intencyjnym, na terenie trzech gmin: Ćmielowa, Ożarowa i Bodzechowa ma powstać Park Kulturowy.

 

W tej chwili musimy czynić wszystko, aby te oczekiwania i te zapisy, które zostały poczynione we wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostały spełnione. Bardzo ciężko się było na tą listę dostać, ale jeśli nie spełnimy tych warunków, które na nas UNESCO nałożyło to o wiele łatwiej się będzie z tej listy dać wypchnąć 

- mówi poseł Andrzej Kryj (PiS), który uczestniczył w seminarium na temat funkcjonowania Parków Kulturowych, które odbyło się na Krzemionkach.  Poseł podkreślał konieczność jak najszybszego zaangażowania się wszystkich, aby ten czarny scenariusz nie stał się realny. We wniosku o wpis znalazł się list intencyjny trzech samorządów, które zadeklarowały chęć utworzenia parku kulturowego na swoim obszarze, który spełni funkcję ochronna dla istniejących stanowisk archeologicznych. Samorządowcy chcą się zaangażować, ale dostrzegają zarówno plusy jak i minusy planowanego przedsięwzięcia.

Roman Kaczmarski, zastępca wójta gminy Bodzechów uważa, że powstanie takiego parku kulturowego  z pewnością uatrakcyjni turystycznie region.

Mamy nadzieję,że w ten sposób mieszkańcy poprzez rozwijanie działalności w zakresie usług hotelarskich czy gastronomicznych skorzystają.

Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska również widzi szanse dla swojej gminy

Gawroniec jest to dla mnie numer jeden jeśłi chodzi o turystykę w gminie. Chciałabym wyodrębnić ten obszar do zwiedzania.

Joanna Suska nie wyklucza wybudowania tarasu widokowego, który byłby ważnym punktem na mapie turystycznej regionu. Z kolei burmistrz Ożarowa Marcin Majcher  uważa, że o parku trzeba myśleć globalnie. jego zdaniem nie może każda gmina czynić "coś tam sobie"

Jeżeli będzie plan perspektywiczny i o szerokim zakresie to my również chcemy tą cząstkę na naszym terenie jakoś zagospodarować tak aby zsynchronizować te działania z całym rejonem.

Jest wola współpracy, ale cały proces tworzenia parku kulturowego do prostych nie należy, chociażby ze względu na prawo własności gruntów. Zatem potrzebna będzie dobra wola również mieszkańców i tu duża rola samorządowców, aby do inicjatywy przekonać. Wsparcie inicjatywy deklaruje Muzeum i Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski.

 

 

Agnieszka Cybulska

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
???
??? 07.11.2019, 22:27
A kto za to wszystko zapłaci? Muzeum? Powiat? Czy gminy?
turysta
turysta 07.11.2019, 17:56
Już dawno powinien taki teren powstać, wcale nie dla UNESCO tylko dla ludzi, którzy przyjeżdzają do świętokrzyskiego. Takie tereny cudne się marnują. Zgoda pełna. To jest ogromna szansa, ten reportaż powinien dać do myślenia tym którym się nie chciało nic zrobić, dziękujemy za lata zaniedbań powiatowi ostrowieckiemu.

Pozostałe