Powiatowe Święto Plonów czyli Dożynki 2019

  • 25.08.2019, 19:01
  • Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Tradycyjnie, jak co roku, rolnicy z powiatu ostrowieckiego świętowali zakończenie prac polowych. Tegoroczne dożynki powiatowe odbyły się 25 sierpnia, w Waśniowie. Na waśniowskie błonie, po mszy świętej, rolników, mieszkańców powiatu, parlamentarzystów, samorządowców, działaczy społecznych do wspólnego świętowania zaprosili: Krzysztof Gajewski - wójt gminy Waśniów oraz Marzena Dębniak - Starosta Ostrowiecki. 

Uroczystą eucharystią rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Powiatowe, których gospodarzem była gmina Waśniów. W kościele pw. Świętego Piotra i Pawła rolnicy dziękowali Bogu za zebrane plony. Praca rolników jest ciężka i mozolna, to dzięki nim na stołach nie brakuje chleba. Gmina Waśniów to najbardziej  rolnicza gmina w powiecie ostrowieckim. Wiele gospodarstw nakierowanych jest na produkcję mleka, roślin, owoców czy bydła. Ważną rolę w  rolniczych gminach odgrywają Koła Gospodyń Wiejskich,  to one przekazują i kultywują tradycję. Panie dbają o to aby stoły były syto zastawione pysznymi, regionalnymi i  potrawami. Nieodłącznym elementem  święta rolników są przygotowywane z zebranych plonów wieńce dożynkowe.  W tym roku zainicjowano nową tradycję. Na dożynkach wojewódzkich powiat ostrowieckich będzie reprezentował wieniec gospodarza dożynek powiatowych - czyli w tym roku Waśniowa. Rolnicy mają swoich przodujących przedstawicieli, Ci podczas dożynek otrzymali specjalne podziękowania i odznaczenia.

Laureatami konkursu pod hasłem "Bezpieczna zagroda-przyjazna środowisku" w etapie powiatowym zostali Anna i Jarosław Krakowiak z Wojnowic w gminie Ćmielów, zajęli oni I miejsce oraz Agnieszka i Łukasz Puchała z Kotarszyna w gminie Waśniów zajmując II miejsce .

Nagrodzeni zostali również rolnicy, którzy swoją praca promują powiat ostrowiecki:
- Wioleta Tura z Jeżowa w gminie Waśniów za udział i prezentację swojego dorobku hodowlanego podczas wystawy Zwierząt Hodowlanych w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
- Za „Sok z czarnego bzu znad Wolanki”, który został doceniony w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2019” nagrodę otrzymała Lucyna Kaczmarzyk z Wólki Trzemeckiej.
- Trzecia nagroda trafiła do Szymona Kłonicy z gminy Waśniów, który zajmuje III miejsce w województwie świętokrzyskim wśród najlepszych producentów mleka.  Docenieni zostali również hodowcy królików rasowych 

Dożynki Powiatowe to dobra okazja do spróbowania wielu przepysznych potraw, do obcowania z folklorem. o rolników popłynęły życzenia. Po części oficjalnej i tej tradycyjnej, czyli ośpiewaniu dożynkowych wieńców był czas na zabawę, która trwała do późnych godzin nocnych z zespołami Karla i Loverboy .

 

Nasz fotorelacja:

Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe