Niedziela na wojskowo i ludowo

  • 11.08.2019, 19:16
  • Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji
Niedziela na wojskowo i ludowo
loadingŁaduję odtwarzacz...
Jedni bawili się na pikniku, inni podjęli prawdziwe wyzwanie - Wojskowe Wyzwanie. Z okazji Święta Wojska Polskiego mieszkańcy powiatu ostrowieckiego zostali zaproszeni przez senatora Jarosława Rusieckiego oraz ostrowiecki oddział Akcji Katolickiej z księdzem Pawłem Aniołem, do wspólnej zabawy na pikniku rodzinnym. Do przedsięwzięcia włączyli się również: Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej imienia majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” , Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sandomierzu oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.

Założyć mundur wojskowy i przewiesić broń przez ramię  to marzenie większości chłopców. Ksawery swój mundur ma, bo od dwóch lat jest zuchem, ale swoje marzenia  urzeczywistniał podobnie jak koledzy podczas pikniku wojskowego, który w niedzielę zorganizowano w Ostrowcu Świętokrzyskim.Chłopcom podobało się wszystko: cięzki sprzęt wojskowy, motocykle, samochody, mundury, broń.

W czasie kiedy najmłodsi zaspakajali swoją ciekawość, najstarsi wspominali to wszystkie zainteresowane służbą wojskową osoby szukały informacji na specjalnie zaaranżowanych stoiskach

 Jesteśmy po to, żeby udzielić wszelkie informacje osobom, które są zainteresowane pełnieniem służby w takiej formie jak: terytorialna, zawodowa, kandydacka  czyli szkolnictwo zawodowe, służba przygotowawcza

- mówi ppłk. Artur Gołębiowski z Wojskowej  Komendy Uzupełnień w Sandomierzu.

WKU to terenowy przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej, który między innymi odpowiada za rekrutację czyli nabór ochotników chętnych do wstąpienia do sił zbrojnych. Wojsko już nie raz udowodniło, że działa nie tylko na frontach wojennych, ale coraz częściej żołnierze zaznaczają swoją obecność w województwie świętokrzyskim. Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśla, że żołnierska pomoc w trudnych sytuacjach jest nieoceniona.

Pokazali, ze są gotowi, że zawsze są blisko, kiedy podczas ulewnych deszczy i fali wezbraniowej na Wiśle , w maju i czerwcu, byli na placu boju. Stawili się w czasie kilku godzin

- dodaje wojewoda Agata Wojtyszek.

Jednym z organizatorów niedzielnego pikniku był senator Jarosław Rusiecki, który  również podkreśla rolę wojska w regionie i ma nadzieje,że już wkrótce żołnierze zagoszczą w Ostrowcu Świętokrzyskim na stałe. Pierwsze kroki już podjęto.

Za zgodą Ministra Obrony Narodowej Ostrowiec znalazł się już dziś na mapie wojskowych wyzwań, a kilka osób może sprawdzić swoje umiejętności i uczestniczyć w takiej kwalifikacji zakończonej certyfikatem

- dodaje Jarosław Rusiecki, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Od ubiegłego roku na terenie całego kraju realizowany jest ogólnopolski program Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Każdy kto ukończył 18 lat i spełnia warunki zdrowotne może  zostać żołnierzem na jeden dzień. Do 7 sierpnia Zgłosiło się 34 osoby, które chciały podjąć Wojskowe Wyzwanie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ostatecznie na placu do realizacji zadań w sześciu podpunktach szkoleniowych przystąpiło 23 osoby, 21 mężczyzn i 2 kobiety.

Zostaną przeprowadzone zajęcia z musztry, nauka celowania i strzelania, zapoznanie ze stopniami wojskowymi, posługiwania się środkami ochronnymi przed skażeniami oraz bieg w kamizelce i  hełmie na czas

- wyjaśnia ppor. Ewa Kózka z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Uczestnicy podjęli się wszystkich zadań, zgodnie podkreślając, że niektóre były fajne,  a niektóre trudne. Joanna Kuczyńska przyjechała z Iłży i chciała się sprawdzić , obalając jednocześnie stereotyp, że wojsko jest dla mężczyzn. Tomasza Szczygła z Bałtowa do udziału w akcji namówiła żona. Panu Tomkowi przypadło do gustu strzelanie, natomiast ilość stopni wojskowych do zapamiętania już tak łatwa nie była.  Damian Kałuża myśli o zawodowej służbie wojskowej, a "Wojskowe Wyzwanie" ma go umocnić w wyborze tej drogi.

W czasie kiedy jedni sprawdzali swoje siły i umiejętności inni oklaskiwali gości ostrowieckiego oddziału Akcji Katolickiej. Na scenie przed publicznością wystąpili: Jarosław Matysiak, Zespół Pieśni i Tańca Racławice, Wojskowa Orkiestra z Rzeszowa i chór Ad Libitum.  

Niedzielne popołudnie w Ostrowcu spędzono na wojskowo i na ludowo, tym samym rozpoczęły się przypadające na 15. sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego.

 

Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe