"Bezpieczne Piątki" z PKP

  • 12.07.2019, 13:32 (aktualizacja 12.07.2019, 23:32)
  • Bartek Gębusia
"Bezpieczne Piątki" z PKP
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Tylko w czerwcu tego roku na przejazdach kolejowych w Polsce doszło do 35 wypadków, w których zginęło 22 osoby, a 7 zostało ciężko rannych. Brak zachowania ostrożności, brawura i niestosowanie się do zasad ruchu drogowego prowadzi do tragicznych w skutkach wypadków.

Według statystyk 99% zdarzeń na przejazdach z niewłaściwego zachowania kierowców. Czyli są to, te podstawowe błędy: ignorowanie znaku "STOP", omijanie półrogatek, które są zamknięte, wjeżdżanie na przejazd mimo opadających rogatek, a także niewłaściwe zachowanie w sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś zagrożenia czy unieruchomienie samochodu.

- mówi Izabela Miernikiewicz - Zespół Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 
 

Do takich incydentów bardzo często dochodzi na przejazdach kolejowo-drogowych. Na co dzień Straż Ochrony Kolei dba o bezpieczeństwo podróżnych – szczególnie w pociągach, na stacjach i przejazdach kolejowych. Sprawdzane są przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. „dzikie przejścia”. Straż Ochrony Kolei posiada mobilne centra monitoringu, które całodobowo obserwują obszary kolejowe, kamery noktowizyjne i termowizyjne oraz foto pułapki. Ponadto funkcjonariusze maja prawo do nakładania grzywny w postaci mandatów karnych.

Jako funkcjonariusze posiadamy całą gamę środków i sił, aby do tych niebezpiecznych zdarzeń nie dochodziło na co dzień. 

- zapewnia Michał Herman - Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Kielcach 


Przewoźnicy i zarządcy terenów kolejowych dokładają starań, aby podróże były szybkie, wygodne, a przede wszystkim bezpieczne. Aby pobudzić świadomość kierowców i pieszych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. organizują - "Bezpieczne piątki"  to dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Pracownicy PLK wspólnie z policją i Strażą Ochrony Kolei w każdy wakacyjny piątek przypominają o zasadach bezpiecznego przekraczania torów. Informują również o istnieniu "Żółtej naklejki PLK".

Ta "żółta naklejka" znajduje się na napędzie rogatkowym czyli na tym, który steruje otwieraniem i opuszczaniem rogatki. Jest ona mniejsza, natomiast znajdują się tam wszystkie informacje. Operatorzy numeru 112 wiedzą gdzie ona się znajduje i  jeżeli kierowca dzwoni i nie wie gdzie taka naklejka się znajduje potrafią go tam skierować. Na przejazdach przed znakiem "STOP" i krzyżem Świętego Andrzeja te naklejki znajdują się po wewnętrznej stronie krzyża Świętego Andrzeja.

- wyjaśnia Izabela Miernikiewicz - Zespół Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Należy pamiętać o zachowaniu zasad szczególnego bezpieczeństwa i należy wiedzieć jak zareagować w takiej, kryzysowej sytuacji.  Służby otrzymały 733 zgłoszenia z wykorzystaniem danych z "Żółtej kartki PLK". Informacje zapobiegły tragediom, wstrzymały ruch pociągów i ograniczyły  zagrożenia.
 

Bartek Gębusia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe