Krzemionki tematem spotkania w Ministerstwie Kultury

  • 11.07.2019, 15:08
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Krzemionki
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

10 lipca, podczas konferencji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyskutowano o kulisach wpisania kopalni krzemienia pasiastego Krzemionki na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W spotkaniu z ministrem Piotrem Glińskim wzięli udział wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz świętokrzyscy parlamentarzyści i marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego 

Krzemionki leżące w woj. świętokrzyskim, ok. 10 km od Ostrowca Świętokrzyskiego, stanowią dowód ogromnego wysiłku, jaki wkładały neolityczne ludy w wydobywanie krzemienia. Dzięki wyspecjalizowanym technikom wydobycia, jakie stosowano podczas pracy, nastąpił ogromny rozwój technologiczny i intelektualny człowieka. Prawdopodobnie wydobycie i produkcja narzędzi
z krzemienia to pierwszy rodzaj rzemiosła, w którym cały proces odbywał się w jednym miejscu. Dziś możemy zachwycać się niepowtarzalnymi wzorami krzemienia pasiastego – unikatowego surowca, występującego wyłącznie w Górach Świętokrzyskich. Materiał ten używany jest do produkcji biżuterii, m.in. kolczyków i pierścionków.

Krzemionki są pierwszym pierwszym obecnym na tej liście polskim rezerwatem archeologicznym. Wagę wydarzenia podkreślał minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego 

Prehistoryczne górnictwo, to wielki impuls rozwojowy. Krzemionki Opatowskie będą w końcu znane na całym świecie. Mamy nadzieję , że to przysporzy turystów i całe dziedzictwo będzie ważnym elementem rozwojowym.

- mówił minister Piotr Gliński.

Sukces Krzemionek ma szansę wpłynąć na rozwój województwa świętokrzyskiego i być kolejną atrakcją turystyczną, zachęcającą do odwiedzenia naszego regionu.

Może okazać się, że to kamień milowy rozwoju turystyki w naszym regionie. Mamy wiele atrakcji turystycznych, ale ten obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa może być kołem zamachowym do dalszego rozwoju turystyki w naszym regionie.

- mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego 

 

Zdaniem wiceminister sportu i turystyki Anny Krupki wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to swoisty certyfikat jakości, dający pewność turystom, że odwiedzając neolityczne kopalnie w Krzemionkach połączął odpoczynek z poznawaniem autentycznych śladów historii człowieka.

To jest doskonała promocja Ziemi ostrowieckiej, doskonała promocja Krzemionek Opatowskich także ta promocja turystyczna, bo dzisiaj turystyka to najszybciej rozwijająca się gałąź gospodarki. To taki certyfikat jakości dla turystów, że taki obiekt warto zobaczyć.

Poseł Krzysztof Lipiec przypomniał, że Krzemionki mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tzw. Kontraktu terytorialnego instytucja otrzyma pieniądze na dostosowanie infrastruktury do potrzeb wzrastającego ruchu turystycznego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego 

 

To jest kwota 7 mln złotych, które maja służyć temu celowi aby w Krzemionkach Opatowskich udoskonalić infrastrukturę turystyczną , tak aby były one dostępne dla ruchu turystycznego. Bo to czego dokonali nasi przodkowie trzeba przekazywać następnym pokoleniom.

- mówił Krzysztof Lipiec.

Teren Krzemionek uznano za zabytek już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Od 1994 r. stanowi pomnik historii, a od 1995 r. także rezerwat przyrodniczy.

 

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego 

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
i
i 12.07.2019, 15:53
Są Krzemionki Opatowskie, i nie ma żadnych innych
obatel
obatel 12.07.2019, 08:46
Nie ma Krzemionek Opatowskich, są Krzemionki, po prostu. Szkoda,że nikt z obecnych z Ostrowca Św. nie prostował tego.
Telewidz Lokalny
Telewidz Lokalny 11.07.2019, 22:37
Co to za informacja? Wymienia się osoby spoza Ostrowca a o senatorze Rosieckim i pośle Kryju ani słowa. Ciekawe, czy niektórzy z wymienionych w informacji byli na Krzemionkach ?
z uwagą
z uwagą 12.07.2019, 15:55
przecież masz źródło informacji, a po za tym jest napisane "świętokrzyscy parlamentarzyści"

Pozostałe