Zmniejsza się liczba bezrobotnych w województwie

  • 15.05.2019, 10:37 (aktualizacja 15.05.2019, 15:42)
  • Nina Dukielska
Zmniejsza się liczba bezrobotnych w województwie

Podziel się:

Oceń:

W województwie świętokrzyskim w kwietniu liczba bezrobotnych zmniejszyła się o prawie dwa tysiące osób . Największy spadek bezrobocia, bo aż o 10,6% nastąpił w powiecie buskim oraz o 7,3% w powiecie staszowskim.

Obecnie w rejestrach świętokrzyskich urzędów pracy pozostaje ponad 42,5 tys. bezrobotnych, czyli o ponad 3,8 tys. (8,2%) mniej niż w kwietniu ubiegłego roku. 

Przyczyną spadku bezrobocia, obok czynników sezonowych, jest wzrost liczby trwałych miejsc pracy w wyniku rosnącej koniunktury gospodarczej w kraju oraz nowe inwestycje w regionie. Cztery decyzje o wsparciu przedsiębiorców na inwestycje o wartości maksymalnej blisko 230 mln zł (co najmniej 120 nowych miejsc pracy) wydała od początku roku Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice; zakład produkujący profile aluminiowe dla budownictwa powstaje w Jędrzejowie, włączonym do Krakowskiej Strefy Ekonomicznej (inwestycja ma zatrudnić docelowo 400 pracowników). Proces rekrutacji rozpoczął już Główny Urząd Miar, który przystępuje do budowy swojej nowej siedziby na terenie Kielc. Miejsca pracy generują także nowe obiekty handlowo-usługowe, których znaczna liczba powstaje na terenie wszystkich powiatów.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bazując na danych Eurostatu, Polska znalazła się wśród 5 krajów o najniższej stopie bezrobocia, ze wskaźnikiem 3,4%. Taką samą wartość osiągnęły także Węgry. Zgodnie z szacunkami Eurostatu liczba osób bezrobotnych w Polsce w marcu br. wyniosła 580 tys. wobec 593 tys. miesiąc wcześniej. W 2018 roku w marcu było to 652 tys. osób.

Najniższą stopę bezrobocia we wszystkich krajach UE odnotowano w Czechach (1,9%), Niemczech (3,2%) oraz w Holandii (3,3%). Najwyższą natomiast zaobserwowano w Grecji (18,5% – dane za styczeń 2019 r.), oraz w Hiszpanii (14 %).

Nina Dukielska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe