ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

W Sadowiu nie chcą nadajnika

  • 08.05.2019, 12:22 (aktualizacja 09.05.2019, 22:55)
  • Artur Sitarski
W Sadowiu nie chcą nadajnika
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
W Sadowiu sieć komórkowa planuje postawienie nadajnika telefonicznego. Pierwsze prace już się zaczęły. Lokalizacja stacji bazowej znajduje się 150 metrów od zabudowań mieszkalnych i około 500 metrów od szkoły. Na postawienie masztu w tym miejscu nie zgadzają się mieszkańcy miejscowości. Obawiają się przede wszystkim o swoje zdrowie na które bezpośredni wpływ będzie miało pole elektromagnetyczne wytwarzane przez nadajnik.

Nadajnik sieci komórkowej, który ma zostać zbudowany w Sadowiu będzie miał wysokość 61,5 metra. Stacja bazowa powstaje na prywatnej działce, stąd też Gmina Sadowie nie ma zbyt wielu narzędzi aby zablokować inwestycję. Wójt wystąpił do nadzoru budowlanego o przeprowadzenie kontroli. Ta odbędzie się najprawdopodobniej w połowie maja.

Budowa nadajników telefonii komórkowej w pobliżu zabudowań to problem z którym borykają się nie tylko mieszkańcy Sadowia. Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie zauważa, że stacje bazowe często powstają bez dokładnej analizy ich oddziaływania na nieruchomości. Największe obawy wśród mieszkańców budzi wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie. NIK w swoim raporcie podkreśla, że organy Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie są przygotowane ani organizacyjnie, ani technicznie do kontroli pola elektromagnetycznego.

Mi się wydaje, że debata społeczna powinna się odbyć. Żeby społeczeństwo wiedziało z czym mamy do czynienia

 - mówi Maciej Kałucki, mieszkaniec Sadowia.

Rozwój sieci komórkowych, zwiększanie zasięgu i podwyższania standardu przesyłu danych niesie za sobą zwiększenie oddziaływanie pól elektromagnetycznych na ludzi i środowisko. W latach 2010-2017 wielkość transmisji danych wzrosła aż 57-krotnie. Prognozuje się, że do 2030 roku rynek telefonii komórkowej odnotuje 24-krotny wzrost, a to przełoży się na liczbę stacji bazowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba stacji bazowych telefonii komórkowej wzrosła w Polsce z ponad 13 tys. w 2003 roku do ok. 40 tys. w 2017 roku.

Im większy zasięg, im więcej anten, tym większe promieniowanie

 - mówi Mateusz Kałucki, mieszkaniec Sadowia.

Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie zaleca wypracowanie skutecznego systemu kontroli, który chroniłby społeczeństwo przed szkodliwym działaniem pola elektromagnetycznego. Dopóki nie zostaną wypracowane odpowiednie narzędzia, to obawy i pytania wśród ludzi będą się pojawiać.

Mieszkańcy Sadowia zapowiadają walkę o to, aby nadajnik nie powstał. Wójt Sadowia, Marzena Urban-Żelazowska deklaruje darmową pomoc prawną dla mieszkańców, którzy zdecydują się walczyć o swoje prawa w sądzie.

Artur Sitarski

Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
władek
władek 23.05.2019, 23:04
"Im większy zasięg, im więcej anten, tym większe promieniowanie" - całkowicie błędne myślenie. Gęstość mocy w PL nie może przekraczać 0,1 W/m2. Są to radzieckie normy z lat 80-tych. W większości państw na świecie norma (zatwierdzona przez WHO) wynosi 10,5 W/m2 czyli 100X więcej
Brak
Brak 20.05.2019, 14:13
Ludzie jakie 5G?! Co wy opowiadacie... Zamin w Sadowiu będzie 5G minie jeszcze wiele, wiele lat...
Większą moc maja telefony przy uchu podczas rozmowy niż moc jaka będzie do Was docierac z tej wieży.
Łukasz Czyleko
Łukasz Czyleko 19.05.2019, 21:27
Szanowni Państwo,
osoby zainteresowane tematyką stacji bazowych telefonii komórkowych oraz wymogów prawnych stawianym tym obiektom, zapraszam na moją stronę internetową: www.czyleko.pl
Speedtest
Speedtest 13.05.2019, 21:18
Oczywiście na zebraniu sami starsi ludzie którzy mają najwięcej do powiedzenia i najwięcej wiedzą. Wypowiadanie się jaka moc będzie miał nadajnik duża? Nie duża? Proste czym bliżej nadajnik zabudowań tym słabszy czym dalej mocniejszy. Większości ludzi myśli? bo szkodzi, bo nie potrzebny, bo nie korzysta w Warszawie Kielcach większym mieście nadajniki są co parę metrów z różnych sieci są zamontowane na dachach kościołach w jak najwyższym punkcie i nikomu to nie przeszkadza. Podejrzewam jakby sąsiedzi dostali w łapę to by była cisza.
Zbigniew Nowak
Zbigniew Nowak 15.05.2019, 01:09
Jesteś w wielkim będzie i nie mieści Ci się w głowie że nie wszystkich ludzi da się kupić. Zdrowie i życie ludzi jest wartością nadrzędną. Proszę napisz mi na przykładzie innych krajów jakim dobrodziejstwem są te anteny 5g. Jeśli dodasz do tego bezpieczeństwo dla zdrowia udowodnione w badaniach będę wdzięczny. Nie chcemy tych nadajników. W imieniu mieszkańców gminy Sadowie Zbigniew Nowak.
.
. 14.05.2019, 10:37
Moc anteny moze być regulowana w każdej chwili. Tak jak we Wrocławiu w nocy podkręcane do maximum. Np za granicą jak testowali 5G to na drugi dzień zbierali setki martwych ptaków w mieście. Najpierw padają najsłabsze organizmy. Izrael producent 5G wprowadził kategoryczny zakaz u siebie stosowania tej technologii po karą 15 lat więzienia ( ma być zwiększona do dożywocia). Więc skoro producent nie wprowadza tej niby "super technologii" u siebie to chyba powinno dać do myślenia.
Anonim
Anonim 12.05.2019, 15:16
Tak już wygląda mentalność Polaka. Wiele osób w gminie Sadowie narzeka na brak zasięgu, gdy już chcą coś zrobić to nagle źle bo zagraża życiu. I to już nie pierwszy przykład w tej okolicy gdy ma coś powstać bo zawsze znajdzie sie jakieś ale gdy ktoś nie ma na tym interesu.
Justyna Nowak
Justyna Nowak 15.05.2019, 21:47
Jeśli ktoś nie ma zasięgu wystarczy zmienić sieć. Ja miałam z Orange i zmieniłam na Plusa i zasięg mam. A 5g do szczęścia jest nam nie potrzebna. I proszę cię nie madruj się tak bo głupoty gadasz.
Julka
Julka 20.05.2019, 11:38
Nie mam zamiaru zmieniać sieci. Jestem zadowolona z Play i cieszę sie ze nadajnik juz stoik. czekamy na uruchomienie.
Zbigniew Nowak
Zbigniew Nowak 15.05.2019, 00:59
W Sadowiu jest super zasięg, każdy go ma a internet działa bez zarzutu. Nie chcemy tego nadajnika ani kolejnych które są w planie. W naszym interesie jest żeby tego nadajnika nie było. Pozdrawiam Zbigniew Nowak
władek
władek 23.05.2019, 22:46
Jeżeli ma Pan telefon w Play to jeszcze działa ponieważ ta sieć korzysta z roamingu krajowego. Do końca 2019 wyłączą zasięg Plusa, a następnie Orange. Nie wiadomo czy zostawią T-mobile (może być tylko 2G). Za rok, dwa klienci Play na terenie gminy mogą być całkowicie pozbawieni zasięgu tej sieci (szybki net na 100%)
?
? 12.05.2019, 15:43
Te maszty nie mają nic wspólnego z zasięgiem. Poczytaj o tym. Włączamy myślenie.
Tom
Tom 12.05.2019, 09:51
I bardzo dobrze ze nie chcą w tym miejscu. Bo to kompletnie zły pomysł
Milek
Milek 10.05.2019, 21:21
Ilu z protestujących nie ma telefonu komórkowego ? Który 24h na dobę znajduje się w zasięgu ręki ?
Zbigniew Nowak
Zbigniew Nowak 15.05.2019, 01:02
Odpowiem tym samym pytaniem. Ilu zwolenników nie ma telefonu komórkowego? Do kogo się nie dodzwoniłeś? Zbigniew Nowak.
.
. 11.05.2019, 11:17
Ty tak na serio czy ironizujesz?? Bo mam nadzieję,ze to drugie.
.
. 10.05.2019, 18:30
Niech mieszkańcy Sadowia spróbują się skontaktować i poprosić o pomoc pana Zbigniewa Gelzoka. Jest najlepszą osoba w kraju znającą przepisy i cała tą otoczkę prawną jeżeli chodzi o maszty telefonii. Proszę wygooglować i poczytać.
Ja
Ja 10.05.2019, 08:34
Mieszkańcy Sadowia, zapraszam do Ostrowca gdzie od lat nadajniki są na każdym osiedlu i cały czas powstają nowe - i jakoś nie ma pomoru. Proponuję stosowanie wiedzy a nie zabobonów...
.
. 10.05.2019, 15:41
Bredzisz. Ludzie chorują na potęgę. Przychodnie pełne ludzi. Po prostu chorujący nie zdają sobie sobie sprawy z tego,że większość ich dolegliwości generują anteny i maszty. Lekarzom brak wiedzy na ten temat. Posłuchaj prawdziwego doktora Huberta Czerniaka czy doktora Jaskowskiego, to się dowiesz co powodują takie maszty i jakie są tego skutki. W Niemczech jak idziesz do lekarza pierwszy raz to wypełniasz taką jak by ankietę. Gdzie mieszkasz i jak długo w danym miejscu. Ile jest masztów i w jakiej odległości od domu. Objawy zaczynają się od tego,że wstajesz rano jeszcze bardziej zmęczony niż przed pójściem spać. Rozkojarzenie, niemożność pozbierania myśli, ospałość lub podenerwowanie. Bóle i zawroty głowy, utrata świadomości, splątane nogi i wiele innych. Bardzo dobrze,że ludzie protestują - walczą o swoje zdrowie i życie. Mało jest innych czynników chorobotwórczych,ze trzeba nam jeszcze dokładać?? Kiedyś nie było masztów po miastach i ludzie mieli zasięg. A skoro mieli zasięg, to po co to jest stawiane?? Juz to powinno dać do myślenia. Paradoks polega na tym,że na jednym z budynków w Ostrowcu na dachu jest pełno anten, a ludzie tam pracujący narzekają na brak zasięgu. Więc?? Jest tego pełno na szkołach, marketach,przychodniach,pocztach, urzędach, kościołach generalnie w miejscach gdzie jest duże skupisko ludzi. Do tego dochodzi wifi które jest tak samo szkodliwe. Mało tego jeden maszt na takie miasto jak Ostrowiec zapewnił by zasięg każdemu. A kiedyś ich tak nie było i jakoś się dzwoniło z komórki co nie?? Poczytaj np o eksperymencie USA na strażakach jak im postawili na dachu remizy anteny 5G. Wystarczy po prostu o tym poczytać. Poznać obie strony medalu i wybrać tą która nie zabiera nam zdrowia oraz życia.
...
... 10.05.2019, 18:45
Nadajników jest więcej bo rośnie liczba urządzeń oraz zwiększa się przesyl danych. O tym z reszta jest w artykule. Kiedys gdy bylo GSM czy HMTS to miej danych przesylano. Teraz dane przesyłamy w gigabajtach a nie jak kilka lat temu w megabajtach. Po to się stawia nowe nadajniki aby zwiekszyc przepustowość. jeden czy dwa nadajniki nie zapewniłyby obecnie takiej przepustowości jak chociazby te kilka lat temu.
Zbigniew Nowak
Zbigniew Nowak 15.05.2019, 01:21
Oczywiście nadajniki, zwiększa się przesył danych, przepustowość a zdrowie mieszkańców ma się gdzieś. To szkodzi zdrowiu. Dotychczas każdy był zadowolony z przepustowości przesyłu danych. W imieniu mieszkańców gminy Sadowie nie chcemy tego nadajnika. Zbigniew Nowak.
władek
władek 23.05.2019, 22:53
Jeszcze nikt na świecie nie udowodnił szkodliwości PEM, ponieważ jest to prom. niejonizujące. Proszę nie mylić tego prom. z prom. jonizującym (gamma), z którym mamy do czynienia w elektrowniach jądrowych czy podczas wybuchu bomby atomowej. Nie wiem kim Pan jesteś ale pewnie Zal d***pę ściska, że to nie na Pana działce postawią. Zarobku nie będzie
.
. 15.05.2019, 13:08
Ja nie jestem zadowolony z przesyłu danych. Są okresy kiedy net strasznie muli. Potrzebne jest powiększenie przepustowości. A to czy nadajnik stanie w tym czy innym miejscu malo mnie obchodzi. Płacę za usługę operatorowi i żądam dobrej jakosci.
.
. 15.05.2019, 13:49
Ale ludzi guzik obchodzi czy ty jesteś zadowolony czy nie. Tu się liczy tylko zdrowie i życie mieszkańców bo to jest najważniejsze, a przesył danych i zasięg mam w d...............może go w ogóle nie być. Szybki internet przypłacić chorobą i życiem - trzeba byc niespełna rozumu. Światłowód i wszystko będzie ok.
.
. 10.05.2019, 20:42
Może masz i rację. Ale czy ten większy przesył jest wart naszego zdrowia i życia?? Moze najwyższy czas zakończyć ten owczy pęd który doprowadza nas nad kraniec przepaści.
gosc
gosc 12.05.2019, 10:52
Zapotrzebowanie na większy większy przesył danych, rozmowy telefoniczne itd. wynika z zachodzących zmian technologicznych. Tego nie zatrzymamy. Czy rewolucja przemysłowa, wynalezienie silnika Diesla lub rozszczepienie atomu też było owczym pędem? Śmiem wątpić. To następstwa rozwoju nauki i technologii. Problemem nie jest tak jak piszesz rozwój sieci komórkowej. Problemem jest to, że nadajniki stawiamy zbyt blisko domów, przez co pole elektromagnetyczne ma zbyt duże oddziaływanie m.in na człowieka. Trzeba wypracować takie mechanizmy, które pozwolą na ograniczenie stawiania nadajników gdzie popadnie. Rozwój technologii nie ma nic do rzeczy.
?
? 12.05.2019, 14:35
Te nadajniki nie są stawiane gdzie popadnie :) Tu wszystko jest przemyślane. Polaków jest za dużo wg niektórych nacji, a przemysł farmaceutyczny ma się kręcić. W Polsce w lekach rządzi Teva założona w 1901r. A gdzie założona to poczytaj :)
agent
agent 13.05.2019, 15:20
Znamy tę narracje, znamy. Masoni, Zakon Syjonu oraz przedstawiciele Narodu Wybranego działają w spisku aby Polaków skrytobójczo mordować. Nie dość, że chemtrails jest rozpylane przez CIA, KGB, FSB i GRU to jeszcze teraz nadajniki. Zmień dilera.
?
? 14.05.2019, 10:30
https://www.youtube.com/watch?…
z nikim nie walczę
z nikim nie walczę 14.05.2019, 00:21
Gdyby to było napisane bez ironii to naprawdę można by było coś wynieść z Twojego wpisu. Napisałeś prawdę którą wyśmiewasz.
?
? 13.05.2019, 16:09
Ty wiesz swoje, ja znam prawdę. Pozdr.

Pozostałe