Czy matury są zagrożone?

  • 17.04.2019, 13:36 (aktualizacja 17.04.2019, 16:10)
  • Artur Sitarski
Czy matury są zagrożone?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Ogólnopolski strajk nauczycieli trwa już 10 dzień. Strajkują przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie. Jednak liczba protestujących pedagogów jest mniejsza, niż w pierwszych dniach strajku. Protestujący nauczyciele podkreślają, że klasyfikacja uczniów jak i matura są zagrożone. Decyzję o odstąpieniu od strajku uzależniają od ewentualnego porozumienia między stroną związkową a rządem.

Brak porozumienia i odwlekające się rozmowy między stroną rządową a związkami zawodowymi, nie napawają optymizmem strajkujących nauczycieli. Wśród pedagogów panuje atmosfera wyczekiwania i nadziei. Jak zaznaczają nauczyciele, nie jest łatwo.

Przeciągający się strajk i brak porozumienia między rządem a nauczycielami, powoduje dużą niepewność wśród maturzystów i ich rodziców. Na 24 kwietnia w ostrowieckich szkołach średnich zwołano rady klasyfikacyjne. To ostateczny termin na zatwierdzenie ocen. Bez tego nie będą mogły zostać wydane świadectwa ukończenia szkoły średniej, a co za tym idzie uczniowie nie będą mogli przystąpić do matury. Oceny wystawione są, a czy zbierze się rada? Tego dyrektorzy nie wiedzą. 

Komunikat do nauczycieli w sprawie rad klasyfikacyjnych wystosował również Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik. Czytamy w nim m.in.:

Apeluję o dialog i szukanie dróg rozwiązania problemu w drodze negocjacji, rozmów i wspólnych decyzji. Nie angażujmy w ten spór uczniów i ich niezaprzeczalnego prawa do wyboru dalszej drogi kształcenia. Liczę na Państwa rozsądek, zrozumienie i wybór sposobu rozwiązania sporu z wyłączeniem tych, dla których dobra zawsze tak rzetelnie pracujecie.

Jak podkreśla prezes ostrowieckiego ZNP Ewa Malec, ostateczna decyzja o tym czy nauczyciele wezmą udział w radach klasyfikacyjnych będzie zależeć od nich samych.

Kolejne rozmowy między przedstawicielami strajkujących nauczycieli a stroną rządową, zaplanowano na 18 kwietnia. Szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział przedstawienie nowych propozycji. Mają one wychodzić naprzeciw dramatycznej sytuacji ekonomicznej i emocjonalnej w szkołach.

Artur Sitarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe