#lokalniejestfajnie
#lokalniejestfajnie
#lokalniejestfajnie
Trwa rekrutacja w "Konarskim"
Trwa rekrutacja w "Konarskim"
Trwa rekrutacja w "Konarskim"

Ruszył program „Mama 4+”

  • 8.03.2019, 08:26 (aktualizacja 08.03.2019 17:04)
  • Artur Sitarski
Ruszył program  „Mama 4+”
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Kobiety które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci a nie pobierają emerytury, bądź ich emerytura jest mniejsza niż ustawowe 1100 zł będą mogły się ubiegać o rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

1 marca ruszył rządowy program „Mama 4+”. Jest on skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub musiały z niej zrezygnować. Wniosek o świadczenie będą mogły złożyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i nie posiadają środków do życia. Z programu „Mama 4+” będzie mogła skorzystać matka, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki lub porzucenia dzieci, o pieniądze będzie mógł wystąpić ojciec.

Osoby pobierające aktualnie emeryturę, niższa niż ustawowe świadczenie będą mogły wystąpić o jej uzupełnienie. Kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego wynosić będzie 1100 zł. Ma być też co roku waloryzowana. Według nowych przepisów z programu „Mama 4+” skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do świadczeń i prawie 21 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

Opozycja uważa pomysł rządu za niesprawiedliwy i wpływający destrukcyjnie na aktywność zawodową kobiet. Program „Mama 4+” ich zdaniem nie rozwiązuje również problemów związanych z niskim uposażeniem emerytalnym kobiet wychowujących dzieci.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+” będzie przysługiwać na wniosek osoby zainteresowanej. Dokumenty należy złożyć w oddziale ZUS- u lub KRUS-u. Wnioski można składać od 1 marca 2019 roku. 

Artur Sitarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe