#lokalniejestfajnie
#lokalniejestfajnie
#lokalniejestfajnie
Trwa rekrutacja w "Konarskim"
Trwa rekrutacja w "Konarskim"
Trwa rekrutacja w "Konarskim"

"Świętokrzyska Victoria" już wręczona

  • 6.03.2019, 11:27 (aktualizacja 06.03.2019 13:31)
  • Nina Dukielska
"Świętokrzyska Victoria" już wręczona Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Podziel się:
Oceń:
Ojciec Edward Stradomski, Gmina Strawczyn oraz Wydawnictwo Jedność to laureaci jedenastej edycji nagrody „Świętokrzyska Victoria”. We wtorek, 5 marca 2019 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Gospodarzami gali byli marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.

Salę koncertową Filharmonii Świętokrzyskiej po brzegi wypełnili znamienici goście: parlamentarzyści Ziemi Świętokrzyskiej, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Henryk Milcarz, Mieczysław Gębski i Marek Strzała, wicemarszałek Renata Janik, członkowie Zarządu Województwa Mariusz Gosek i Marek Bogusławski, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Waldemar Szumny, przedstawiciel marszałka województwa podkarpackiego, włodarze miast, gmin i powiatów, przedstawiciele instytucji i firm oraz środowisk artystycznych i naukowych regionu świętokrzyskiego.

Uroczystą galę otworzyli marszałek województwa Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.
Marszałek przypomniał, iż w ciągu dziesięciu poprzednich edycji nagrody, statuetkami uhonorowano w sumie 30 samorządów, firm i osób.

– To właśnie oni poprzez swoją codzienną pracę, ale też działalność  pozazawodową, budują prestiż i dobrą markę Świętokrzyskiego. Dzisiaj do tego zacnego grona dołączą kolejni laureaci “Świętokrzyskiej Victorii”

– powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.

-Uroczysta gala Świętokrzyskiej Victorii mocno wpisała się kalendarz istotnych wydarzeń w regionie. Ideą, która przyświecała pomysłodawcom nagrody było przekonanie, że warto pokazywać instytucje, samorządy, firmy i wyjątkowe osoby, które każdego dnia wpływają na kreowanie pozytywnego wizerunku województwa świętokrzyskiego, które poprzez swoją działalność są ambasadorami Ziemi Świętokrzyskiej

– podkreślał Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku.

Poseł Krzysztof Lipiec, poseł na Sejm RP odczytał okolicznościowy list od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który skierował na ręce marszałka Andrzeja Bętkowskiego i przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Prusia. Czytamy w nim m.in.: “ Cieszę się, że przedstawiciele różnych środowisk spotykają się dziś w radosnej atmosferze, aby wyróżnić osoby, które swoją charyzmatyczną działalnością przyczyniają się do rozkwitu tej wspaniałej ziemi. Uroczysta Gala Świętokrzyskiej Victorii na stałe wpisała się już do kalendarza ważnych wydarzeń na terenie województwa. Stanowi ona doskonały moment, bym mógł przekazać wyrazy uznania oraz gorące gratulacje najbardziej aktywnym świętokrzyskim samorządowcom, przedsiębiorcom i społecznikom. Dziękuję, że każdego dnia swoim ogromnym zaangażowaniem, determinacją oraz pomysłowością tworzą Państwo nowy, lepszy obraz współczesnej rzeczywistości. Życzę, aby trud wykonywanych obowiązków był nie tylko źródłem osobistej satysfakcji, lecz także społecznego uznania i wciąż rosnącego zadowolenia mieszkańców. Włodarzom województwa oraz wszystkim uczestnikom gali życzę kolejnych szczęśliwych lat, a także zdrowia oraz wszelkiej pomyślności”.

Zanim poznaliśmy zwycięzców, uhonorowano samorządy, przedsiębiorstwa i osoby, które Kapituła Konkursu nominowała do XI edycji nagrody. W kategorii „Samorządność” nominacje otrzymały: Gmina Bieliny, Gmina i Miasto Chęciny, Miasto i Gmina Chmielnik, Gmina Strawczyn, Miasto i Gmina Jędrzejów. W kategorii „Przedsiębiorczość”: Odyssey ClubHotel, Piekarnia R. Dobrowolski, Wydawnictwo Jedność, Targi Kielce S.A., Ogród Zoologiczny “Leśne Zacisze” Zawadzki Paweł, zaś w kategorii „Osobowość”: Ojciec Edward Stradomski, Opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, Mirosław Gębski, Starosta Kielecki, dr hab.inż. Barbara Goszczyńska, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej, Rafał Staszewski, sekretarz redakcji “Tygodnika Nadwiślańskiego”, społecznika działającego na rzecz upowszechniania kultury i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz Jerzy Sobierajski, założyciel i prezes Fundacji “Dobro jest w nas”.

Najważniejszym momentem gali było ogłoszenie zwycięzców  jedenastej edycji nagrody “Świętokrzyska Victoria”. Zwycięzcą w kategorii „Samorządność” została Gmina Strawczyn.

– To samorząd, który należy do czołówki polskich samorządów w sięganiu po środki unijne. Wielokrotny triumfator wielu ogólnopolskich rankingów i plebiscytów, nagradzany za dynamiczny i harmonijny rozwój. Marką tego samorządu jest dbałość o swoich mieszkańców, liczne przedsięwzięcia wspierające przedsiębiorczość, inicjatywy w sferze kultury i na rzecz ochrony środowiska.  W ostatnich latach zrealizowano tu wiele inwestycji infrastrukturalnych, sportowo-rekreacyjnych, edukacyjnych oraz tych, skierowanych do przedsiębiorców. To samorząd nominowany we wszystkich dotychczasowych XI edycjach „Świętokrzyskiej Victorii”

– mówił marszałek Andrzej Bętkowski ogłaszając zwycięzcę w kategorii “Samorządność”.

– Gmina Strawczyn zdobywała wiele nagród, ale nigdy nie zostaliśmy laureatem nagrody „Świętokrzyska Victoria”. Bardzo dziękujemy Kapitule za tak zacne wyróżnienie i dostrzeżenie wysiłku samorządu gminy Strawczyn

– mówił Tadeusz Tkaczyk, wójt Strawczyna.

W kategorii „Przedsiębiorczość” statuetką „Świętokrzyskiej Victorii” uhonorowane zostało Wydawnictwo Jedność – jedna z najprężniej rozwijających się firm regionu świętokrzyskiego – jej początki sięgają 1917 roku. Jest uznaną marką, rozpoznawalną w kraju, ale również, co ważne, poza jego granicami. Potwierdzeniem najwyższej jakości świadczonych usług są liczne certyfikaty

–  Za budowanie mocnej marki Województwa Świętokrzyskiego poprzez wysoką jakość produkowanych wyrobów i profesjonalizm w świadczeniu usług. Za wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu i produkcji. Za troskę o stan środowiska naturalnego i proekologiczne spojrzenie na procesy produkcyjne. Za aktywne uczestnictwo w życiu regionu: współorganizację największych w Polsce i Europie targów sakralnych SACROEXPO oraz działalność charytatywną, w ramach której do różnego typu organizacji trafia rocznie kilkanaście tysięcy książek

– podkreślał przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś wręczając statuetkę Świętokrzyskiej Victorii w kategorii „Przedsiębiorczość” Adamowi Ogonowskiemu, dyrektorowi zarządzającemu drukarni Wydawnictwa Jedność.

– Dziękuję szanownej Kapitule za wyróżnienie, które jest docenieniem naszej ciężkiej pracy. Marka Jedność istnieje już na rynku od 100 lat. Z tej okazji wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do znacznego rozwoju firmy bardzo dziękuję. Chciałbym, aby ta marka nie tylko przetrwała kolejne 100 lat, ale była również znana w każdym zakątku kraju i… świata

– powiedział Adam Ogonowski, dyrektor zarządzający drukarni Wydawnictwa Jedność.

Zwycięzcę w kategorii “Osobowość” ogłosiła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego:

– To osoba powszechnie znana i szanowana, otwarta i wrażliwa, zawsze gotowa do niesienia pomocy. Potrafi łączyć dziedzictwo przeszłości z wyzwaniami współczesnego świata, a miejsce którym zarządza jest otwarte dla każdego. To osoba wielokrotnie nagradzana – m. in. Złotym Gryfem Powiatu Jędrzejowskiego, dwukrotnie tytułem Jędrzejowianina Roku. Dzięki jego staraniom, najstarszy klasztor cysterski na ziemiach polskich odzyskuje dawny blask, a kościół klasztorny podniesiony został do godności sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

– mówiła wicemarszałek przedstawiając sylwetkę laureata Ojca Edwarda Stradomskiego, Opata Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. Wspomniała o jego staraniach, by jędrzejowski klasztor stał się duchową i materialną perłą województwa świętokrzyskiego,  determinacji i skuteczności w pozyskiwaniu funduszy na renowację tego wyjątkowego obiektu.

– Życie sprawia różne niespodzianki. Dzisiejsze wydarzenie jest taką niespodzianką dla mnie. Dziękuję, że Państwo dostrzegliście, to co człowiek robi dla własnej Ojczyzny i dla społeczności. Dziękuję Kapitule za to wspaniałe wyróżnienie

– mówił nie kryjąc wzruszenia Ojciec Edward Stradomski, laureat XI edycji “Świętokrzyskiej Victorii” w kategorii Osobowość.

Galę uświetniły występy par tanecznych: Anny Marek i Piotra Ławniczka z  Akademii Tańca Kamili Drezno. W szalonym tangu zaprezentowali się natomiast Kamila Drezno i Patryk Kucharczyk. Gwiazdą wieczoru była Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz z towarzyszeniem Warsaw Opera Quartet, która zaśpiewała swoje największe przeboje.

Nina Dukielska

Zdjęcia (14)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe