Henryk VIII i jego sześć żon

  • 19.02.2019, 14:36 (aktualizacja 25.02.2019, 14:43)
  • Katarzyna Kurek
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Rok przygotowań, godziny prób i nieprzespane noce nad pisaniem scenariusza, ale było warto. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego efekty swojej ciężkiej pracy mogli zaprezentować na deskach kina Etiuda przed szeroką publicznością.

Spektakl pt. "Henryk VIII i jego sześć żon" powstał z inicjatywy uczniów. Scenariusz w całości został napisany w języku angielskim, co dla młodzieży było nie lada wyzwaniem. Aktorzy aby wystawić przedstawienie musieli zagłębić się w biografię króla Anglii oraz jego sześciu żon, mogli się również wykazać swoimi umiejętnościami posługiwania się językiem obcym. 

Uczniowie szkół średnich, gimnazjów oraz szkół podstawowych zapełnili salę kina Etiuda i z podziwem oglądali kolegów i koleżanki na scenie. 

Ponad 20 uczniów klasy lingwistycznej z popularnego "Bronka" pokazało, że chcieć to móc. Ponadto pokazali młodszym kolegom, że naukę języka obcego można przyswajać nie tylko z podręczników. Grono pedagogiczne twierdzi, że spektakl na tak dużą skalę przez uczniów został wystawiony po raz pierwszy. Mają nadzieję, że jeszcze przed skończeniem szkoły młodzież wystawi spektakl na scenie. 

Henryk VIII z dynastii Tudorów odegrał niezwykle ważną rolę w historii Anglii, a także tegorocznych maturzystów LO nr III którzy, zafascynowani jego politycznymi i miłosnymi zawirowaniami zdecydowali się wystawić spektakl poświęcony jego życiorysowi. Scenariusz został napisany przez Darię Kwiatkowską i Patrycję Kęskę. Inspiracją była jedna z lekcji angielskiego, podczas której uczniowie obejrzeli film o wspomnianym królu. Jak sami mówią był to impuls do pierwszych potyczek ze scenariuszem. Po zapoznaniu się z nim, role zostały obsadzone a głównym wyznacznikiem było serce i pasja do języka angielskiego.

Przygotowania trwały cały rok. Uczniowie twierdzą, że był to bardzo intensywny czas, ponieważ należało znaleźć odpowiednie rekwizyty i zagłębić się w kulturę XVI wieku, aby dobrać właściwe stroje Daria i Patrycja zajęły się również reżyserią. Próbom bacznie przyglądały się nauczycielki angielskiego - p.Marta Dytkowska oraz p. Aneta Barańska, które zawsze służyły dobrą radą oraz aktywnie angażowały się w przygotowanie przedstawienia. Dzięki uprzejmości Pana dyrektora Roberta Wardy uczniowie dostali szansę, aby wystawić spektakl na deskach rodzimej szkoły. Przedstawienie cieszyło się ogromną popularnością wśród pozostałych uczniów oraz nauczycieli, co wpłynęło na decyzję o zaprezentowaniu historii Henryka VIII przed szerszą publicznością.

Termin wyznaczono na 19 lutego 2019 roku, a spektakl miał odbyć się w kinie Etiuda. Na wydarzenie zaproszono uczniów wszystkich szkół oraz ważne osobistości. Przyjść mogły także osoby prywatne oraz rodzice. Sala była pełna. Przedstawienie zachwyciło profesjonalizmem uczniów-aktorów, efektami dźwiękowymi oraz oprawą muzyczną w wykonaniu Aleksandry Kostępskiej. Sprawami technicznymi zajęły się : Kinga Michałowska, Maja Skowron, Aleksandra Jabłońska, Olga Budzeń, Natalia Lisicka oraz Przemek Strzelec. Głównymi aktorami byli: Kinga Kwiatkowska, Daria Kwiatkowska, Patrycja Kęska, Agata Polit, Natalia Zając, Gerard Przywoski, Patrycja Gębka, Wiktoria Jelonek, Maja Skowron, Agata Świderek, Klaudia Mazur, Martyna Pędziszewska, Agnieszka Budzeń, Kacper Wójcik, Bartek Paluch, Paulina Soboń, Martyna Rutkowska.

Przedstawienie to bez wątpliwości wielki sukces uczniów z ,,Bronka,,. Z tego co wiadomo są plany na wystawienie sztuki jeszcze raz.

Katarzyna Kurek

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe