ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

Fascynująca „Noc biologów” na Uniwersytecie w Warszawie

  • 29.01.2019, 14:03 (aktualizacja 29.01.2019, 15:03)
  • Nina Dukielska
Fascynująca „Noc biologów” na Uniwersytecie w Warszawie N. Domańska, P. Abramczyk, N. Kupisz
Podziel się:
Oceń:
W bieżącym roku szkolnym 70 uczniów LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św. z klas biologiczno-chemicznych oraz humanistycznych i lingwistycznych rozszerzających biologię, wzięło udział w corocznym wydarzeniu pod nazwą "Noc biologów" w Warszawie. Organizatorami były Pani Jolanta Wojtas i Pani Danuta Majewska, a opiekunami Pani Katarzyna Wójcik-Nogal, Pan Mirosław Bocheński oraz Pan Krzysztof Krawczyk.

Dzięki patronatowi wydziału biologii Uniwersytetu Warszawskiego i szczególnemu zaangażowaniu p. dr Katarzyny Gieczewskiej i dr Radosława Mazura, absolwenta "Staszica", uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach w niewielkich grupach.

#LokalniejestFajnie
#LokalniejestFajnie
#LokalniejestFajnie


Jednymi z  ciekawszych zajęć była "Mikrobiologia od kuchni", na których można było się dowiedzieć, jak wiele jest wokół nas mikroorganizmów przyjaznych nam oraz wykorzystywanych przez nas. Można było własnoręcznie wyizolować bakterie mlekowe z jogurtów czy ogórków kiszonych.

Drugie warsztaty w których wzięli udział uczniowie szkoły to "Co zmiata herbata? Czyli o wolnych rodnikach i właściwościach antyoksydacyjnych", gdzie własnoręcznie przeprowadzili pomiar zdolności zmiatania wolnych rodników przez ekstrakty z herbaty z użyciem syntetycznego rodnika DPPH. Tego wieczoru odbyło się również wiele innych, interesujących warsztatów, np. "Embriologia w praktyce", "Rośliny z probówki", "Kawiarnia naukowa: z czym się je to GMO?".


Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska "Jak biologia pomaga znaleźć mordercę?", gdzie poruszono zagadnienia z zakresu kryminalistyki, czy też "Stoisko Koła Naukowego Embriologii", które dało do wglądu przez mikroskop zarodki myszy utrwalone na różnych etapach rozwoju. Słuchacze mogli wziąć udział w grach i zabawach organizowanych na stoiskach, a na koniec otrzymywali pamiątkę z logiem "Nocy biologów".


Oprócz tych atrakcji, od godziny 16:00 do 22:00 w aulach budynków wydziału biologii i chemii odbywały się wykłady prowadzone przez doktorów habilitowanych oraz profesorów Uniwersytetu Warszawskiego. Tematyka znów była bardzo różnorodna: "Przez kontrowersje do wielkich odkryć, czyli jak poznawaliśmy ludzki mózg", "Tajemnice ptaków", "Życie martwego drzewa" lub "Medycyna personalizowana i jej obecny stan w Polsce". Wszystkie wykłady dostarczały wiele niezwykłych informacji i były warte wysłuchania. 
Wiele osób uznało ten wyjazd za fascynujący i warty ponownego uczestnictwa w kolejnym roku. Jest to niepowtarzalna okazja do zdobycia cennych doświadczeń.

Nina Dukielska

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe