ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

W sobotę Przysięga Terytorialsów

  • 30.11.2018, 08:56 (aktualizacja 30.11.2018, 13:56)
  • Daniel Woś - rzecznik prasowy
W sobotę Przysięga Terytorialsów Daniel Woś
Podziel się:
Oceń:
Po zakończonym szesnastodniowym szkoleniu podstawowym Świętokrzyscy „Terytorialsi” złożą 1 grudnia 2018 roku przysięgę na Kieleckiej „Bukówce”. Uroczyste zaprzysiężenie ochotników odbędzie się na Placu Apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Ceremonia rozpocznie się 1 grudnia 2018 roku o godzinie 11:30 na Placu Apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach  przy ul. Wojska Polskiego 300. Przysięgę na sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej złoży 50 ochotników, którzy zakończyli szkolenie podstawowe. Przysięgającym towarzyszyć będzie kompania honorowa 10. ŚBOT, ochotnicy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze, żołnierze Obrony Terytorialnej, kadra instruktorska oraz zaproszeni goście. Przysięga zostanie poprzedzona mszą świętą w intencji żołnierzy w kościele Garnizonowym Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach przy ul. Chęcińskiej o godzinie 9:30. Po przysiędze będzie można zobaczyć sprzęt i wyposażenie używane przez żołnierz 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 16 listopada roku i przeszli szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które odbyło się na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Nowo wcieleni „Terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i topografii. Ponadto uczestniczyli w szkoleniu taktycznym, które jest integralną częścią szkolenia, a priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni, a także bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSBS Grot. W ostatnim dniu „szesnastki” dla żołnierzy TSW został przeprowadzony egzamin końcowy na „pętli taktycznej” zakończony strzeleniem bojowym.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 16 tys. żołnierzy, w tym 13,3 tys. ochotników oraz 2,7 tys. żołnierzy zawodowych. W województwie świętokrzyskim przysięgający żołnierze przekroczyli liczbę czterystu „Terytorialsów” służących w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a wśród nich są m.in. studenci, instruktorzy szybownictwa, sędzia piłkarki, zawodnicy tajskiego boksu, instruktor strzelectwa długodystansowego, maratończycy i miłośnicy morsowania.
 
WOT jest jedynym rodzajem sił zbrojnych, w którym pełniona jest nowa forma czynnej służby wojskowej – Terytorialna Służba Wojskowa (TSW). Żołnierze – ochotnicy, pełnią czynną służbę wojskową w formie rotacyjnej (w jednostce wojskowej, w określonych przez dowódcę dniach służby, co najmniej raz w miesiącu przez okres dwóch dni w czasie wolnym od pracy) i dyspozycyjnej (poza jednostką wojskową, nie rezygnując z dotychczasowych zajęć).

Organizatorzy zapraszają do udziału w tym ważnym dla „Terytorialsów”, jak i mieszkańców regionu świętokrzyskiego, wydarzeniu. Obecność mieszkańców województwa jest niezwykle ważna i pokaże, że mundur żołnierza Wojska Polskiego jest bliski sercom.

Daniel Woś - rzecznik prasowy

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe