CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Nikt im iść nie kazał

  • 6.11.2018, 13:09 (aktualizacja 19.11.2018 10:12)
  • Artur Sitarski
Nikt im iść nie kazał
Podziel się:
Oceń:
Do 5 grudnia można oglądać wystawę „Nikt im iść nie kazał – kielczanie w Legionach”, która prezentowana jest w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na dwunastu planszach przedstawione są postacie związane z Kielecczyzną walczące w szeregach Legionów.

Liczba osób związanych z czynem legionowym aktywnie biorących udział w walkach z zaborcami pochodzących z Kielecczyzny nie jest do końca znana. Nie wszystkie nazwiska przebijają się do świadomości społecznej, a często są to osoby o pięknym życiorysie, jak chociażby postać urodzonego w Jędrzejowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego majora Wojciecha Buciora. W szeregach Legionów, Polskiej Organizacji Wojskowej czy Związku Strzeleckiego były także kobiety. Zofia Zawiszanka, Kazimiera Grunertówna, Maria Olędzka i Wanda Filipkowska-Pełczyńska to kobiety związane z Kielecczyzną i zaangażowane w walkę o wolną i niepodległą Polskę.

Wystawę „Nikt im iść nie kazał – kielczanie w Legionach” została przygotowana we współpracy z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

Artur Sitarski
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe