CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

"Piosenka o Belinie" na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

  • 2.11.2018, 10:35 (aktualizacja 19.11.2018 10:18)
  • Nina Dukielska
"Piosenka o Belinie" na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości
Podziel się:
Oceń:
Katolicki Zespół Edukacyjny wraz z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości 2018 zaprasza na pokaz filmu „Piosnka o Belinie” oraz spotkanie z reżyserem Przemysławem Bednarczykiem, w kinie „Etiuda” 8 listopada 2018 roku o godzinie 13.00.

W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, dla nas Ostrowczan ważne być powinno przypomnienie tej bliskiej nam postaci, która tak mocno zaangażowana była w jej odzyskanie.

Postać Władysława Beliny-Prażmowskiego jest ściśle związana z naszym miastem, gdyż urodził się on w pobliżu Ostrowca. Zasłynął w okresie I wojny światowej jako jeden z najsławniejszych dowódców Legionów Polskich. Był dowódcą tzw. "siódemki Beliny", oddziału Legionów, który jako pierwszy przekroczył granicę zaboru rosyjskiego w sierpniu 1914 roku. Był też organizatorem i dowódcą 1 pułku ułanów Legionów Polskich, tzw. „beliniaków”. Na jego czele przeszedł cały szlak bojowy Legionów. Tworzył zaczątek kawalerii II Rzeczypospolitej.

Był organizatorem i dowódcą 1 Brygady Kawalerii, na której czele stoczył wiele bitew na wojnie z Ukraińcami i bolszewikami. Sławny ze zdobycia Wilna w kwietniu 1919 roku.

Żołnierz wojska II RP, prezydent Krakowa, wojewoda lwowski. Zmarł w październiku 1938 roku, a uroczystości pogrzebowe w Krakowie stały się wielką manifestacją patriotyczną porównywalną w swych rozmiarach do tych po śmierci Marszałka Piłsudskiego.

Śpiewka oddziału Beliny czyli tytułowa "Piosnka o Belinie" jest jedną z najlepiej znanych pieśni legionowych. Napisał ją Paweł Wójcikowski "Koriat" w październiku 1914 roku.

Przemysław Bednarczyk jest historykiem, organizatorem widowisk historycznych w całej Polsce, scenarzystą, reżyserem i producentem filmów historycznych, m.in.: "Rok 1863", "Komendant Zagończyk", "Zapomniany Legion", "Sienkiewicz mniej znany", "Rozstrzelany Dzień Niepodległości" czy "Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego". Laureat Nagrody Specjalnej VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. Współpracownik TVP Historia.

Zrealizował największe w Polsce widowisko historyczne z udziałem kawalerii w Komarowie pod Zamościem, podczas planu filmowego „Bitwy Warszawskiej” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Ciekawym uzupełnieniem spotkania będzie krótka prelekcja kustosza Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Pana Marka Wójcickiego, który opowie o pomniku w Ruszkowcu.

 

 

Polecane do przeczytania: 

 

 

Nina Dukielska
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe