Ruszyła III edycja „Świętokrzyskiego programu stypendialnego”

  • 6.10.2018, 20:02
  • Agnieszka Cybulska
Ruszyła III edycja „Świętokrzyskiego programu stypendialnego”
Podziel się:
Oceń:
Ponad 3 miliony złotych to kwota przeznaczona w roku szkolnym 2018/2019 na pomoc dla najzdolniejszych uczniów z regionu, pochodzących z niezbyt zamożnych rodzin.

Wnioski można składać do końca października. Środki na ten cel pochodzą z RPOWŚ. Program skierowany jest do uczniów klasy trzeciej gimnazjum, klas 7 i 8 szkoły podstawowej, liceów ogólnokształcących oraz szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego.

W tym roku formuła musiała ulec zmianie, ponieważ zmienił się system kształcenia. Wygaszają się gimnazja, więc możliwość skorzystania z pomocy otrzymali uczniowie klasy 7 i 8 szkół podstawowych

– wyjaśnia Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
 

To niejedyna zmiana. – Stawiamy na szkolnictwo zawodowe. Dlatego też wśród prawie 600 stypendiów, które planujemy przyznać, więcej, bo 327, przeznaczyliśmy dla uczniów szkół zawodowych

– dodaje Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.

W poprzednim okresie programowania szkoły branżowe, zawodowe przegrywały z liceami ogólnokształcącymi, ponieważ uczniowie tych drugich osiągają wyższe wyniki w nauce i zgarniały niemal całą pulę. Chcieliśmy odwrócić te proporcje.
Pomoc adresowana jest do uczniów świętokrzyskich szkół, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, ale mają trudną sytuację finansową. Pod uwagę brane jest kryterium dochodowe – 1348 złotych na członka rodziny (lub 1528 w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym).

Warto podkreślić, że do tej kwoty nie wliczają się środki z programu 500 plus – zaznacza Jacek Kowalczyk. Liczy się także średnia ocen z określonych przedmiotów.
Warunkiem ubieganie się o stypendium jest złożenie wniosku z odpowiednimi załącznikami. Można to zrobić do końca października 2018 roku. W przypadku dokumentów wysłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego. Komplet dokumentów należy przekazać osobiście w godzinach 7.30-15.30 lub wysłać listem poleconym w zaklejonej kopercie, opatrzonej pieczęcią szkoły wraz z dopiskiem: „Świętokrzyski program stypendialny” na adres: Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, ul. Paderewskiego 34a, 25-502 Kielce, pokój 25 (szczegóły na stronie Urzędu Marszałkowskiego, w zakładce „Programy Stypendialne”).
Stypendium wynosi 3800 złotych. Środki te będą wypłacane jednorazowo na przełomie lutego i marca 2019 roku.

 

To duża pomoc dla naszej młodzieży.Mamy zdolnych uczniów i warto im pomagać. Stypendium wpływa też na podniesienie poziomu kształcenia, ponieważ dzięki tym pieniądzom młodzi ludzie mogą uczestniczyć w dodatkowych kursach, zakupić sprzęt komputerowy, pomoce, czy dodatkowe podręczniki. 

– przyznaje Beata Jakubowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Końskich. W placówce tej z roku na rok rośnie liczba stypendystów. W pierwszej edycji programu było ich ośmioro, a w drugiej już 16.


Pieniądze na „Świętokrzyski program stypendialny” pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe