Krzemionki coraz bliżej UNESCO

  • 27.09.2018, 23:10 (aktualizacja 01.10.2018 23:18)
  • Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji
Krzemionki coraz bliżej UNESCO
Podziel się:
Oceń:
Ekspert ICOMOS odwiedził Krzemionki w ramach oceny wniosku o wpis krzemionkowskiego regionu prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta Eksperta jest jednym z ostatnich etapów starań o znalezienie się w grupie miejsc o „wyjątkowej powszechnej wartości”. 

Od 25 września Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki goszczą Eksperta ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych) w ramach oceny wniosku o wpis Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszego dnia zaprezentowano główne założenia wniosku oraz system ochrony i zarządzania proponowanych miejscem światowego dziedzictwa. W czasie wizyty Ekspert przeprowadziła wizje lokalne w kopalniach krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, na polach górniczych Borownia i Korycizna oraz w osadzie Gawroniec. W spotkaniach wzięli udział Ekspert ICOMOS International Helene Collet, przedstawiciele Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Lasów Państwowych, województwa świętokrzyskiego, powiatu ostrowieckiego, gminy Bodzechów, gminy Ćmielów oraz dyrekcja i archeolodzy z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Ekspert opuszcza Krzemionki w czwartek 27 września. Decyzja o tym, czy Krzemionki zostaną wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO powinna zapaść w połowie 2019 roku. 

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe