Zbyt wąskie pojmowanie mikroklimatu

  • 21.06.2018, 10:58 (aktualizacja 21.06.2018 11:01)
Zbyt wąskie pojmowanie mikroklimatu
Podziel się:
Oceń:

Ostatnie lata to nieustający wzrost świadomości w sprawie znaczenia właściwego mikroklimatu. Zwraca się na to uwagę w halach produkcyjnych, magazynach i mieszkaniach. Od świadomości do realnego działania droga jest jednak daleka – cały czas w centrum zainteresowania znajduje się temperatura.

Temperatura jest subiektywna

W każdym przypadku można zmierzyć temperaturę powietrza – nie stanowi to zwykle żadnego wyzwania. Problem polega na tym, że wynik ten, choćby prawdziwy, nie stanowi prawidłowego opisu mikroklimatu w danym budynku. W przypadku ludzi dość oczywistą jest sprawą, że na subiektywne odczucie gorąca lub chłodu wpływa też na przykład ruch powietrza czy jego wilgotność. Mniej oczywiste jest, że również w zmechanizowanych i zautomatyzowanych halach produkcyjnych wilgotność może mieć duże znaczenie. Stąd też, aby prawidłowo oceniać temperaturę i ogólne warunki, konieczne jest jeszcze regulowanie wilgotności.

Dlaczego osuszacze nie są tak powszechne, jak klimatyzacja?

Skoro w wielu miejscach, na przykład na stronie http://rentalpoint.pl/, prezentuje się mnóstwo modeli osuszaczy powietrza, nieuchronnie nasuwa się pytanie, dlaczego te urządzenia nie są ani tak głośno reklamowane, ani ich znaczenia nie podkreśla się tak, jak roli klimatyzatorów. Powodów może być kilka:

  • wilgotność jest rzadziej mierzonym parametrem, a jej subiektywne odczuwanie jest dość różne;

  • wraz z popularyzacją klimatyzacji upowszechnił się mit, że ona sama w wystarczającym stopniu reguluje wilgotność powietrza;

  • osuszacze są tańsze, znane od dawna i w przeciwieństwie do klimatyzacji nie ewoluowały tak szybko, więc mniej było „okazji” do ich promocji.

Dlaczego warto jednak przyjrzeć się im bliżej?

Kontrola wilgotności ma bardzo duże znaczenie praktyczne. Nie stosuje się osuszaczy tylko dlatego, że wymaga tego konkretny proces technologiczny – stosuje się je bowiem nie po to, aby spełnić wymogi instrukcji, tylko by zapewnić optymalne warunki produkcji, przechowywania lub mieszkania. Warto też dodać, że kontrola wilgotności może zmniejszyć koszt ogrzewania lub chłodzenia. To dlatego, że woda, również w postaci pary wodnej, cechuje się dużą pojemnością cieplną. To znaczy, że wymuszenie zmiany temperatury wilgotnego powietrza pochłania więcej energii, niż taka sama zmiana temperatury powietrza suchego.

Poza tym bardzo często osuszacze wykorzystuje się jedynie epizodycznie, np. po niektórych etapach prac budowlanych lub wtedy, kiedy warunki atmosferyczne są niesprzyjające. Wtedy jednak nie ma potrzeby zakupu osuszacza, ale można go wynająć na dowolny okres – w ten sposób można wykonać wszystkie zadania szybciej, jednocześnie nie inwestując większych sum w zakup stosunkowo rzadko używanych narzędzi. Niemniej jednak w takich przypadkach również warto myśleć o aktywnej kontroli wilgotności, a nie polegać jedynie na jej zmianach związanych ze zmianami spowodowanymi przez pogodę.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe