Diecezja Sandomierska ma 200 lat

  • 14.06.2018, 15:17 (aktualizacja 14.06.2018 22:03)
  • Karolina Kamińska-Nowak
Diecezja Sandomierska ma 200 lat
Podziel się:
Oceń:
Główne obchody Jubileuszu 200-lecia Diecezji Sandomierskiej zaplanowane zostały na 16 czerwca, wtedy to o godz. 11.00 odbędzie się w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu celebracja jubileuszowa.

Dokładnie 200 lat temu papież Pius VII utworzył diecezję sandomierską.
W ramach roku jubileuszowego od kilku miesięcy organizowanych jest wiele wydarzeń związanych z tą rocznicą. 

Do wzięcia udziału w jubileuszowych obchodach zaproszeni są wszyscy diecezjanie, obchody mają bowiem ważny cel, integracji poprzez wspólne świętowanie.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz zaznacza, że w diecezji mieszka ponad 680 tysięcy ludzi, zdecydowana większość z nich to katolicy. Jednak odsetek osób uczestniczących w nabożeństwach w różnych częściach diecezji jest odmienny.

W diecezji sandomierksiej jest 242 parafie, 622 księży, 69 kapłanów zakonnych oraz ponad 340 sióstr zakonnych. Jak podkreśla biskup, jednym z największych problemów diecezji jest zmniejszająca się liczba powołań.

Podczas specjanie zorganizowanej konferencji prasowej  biskup wymieniał też atuty diecezji, którymi są młodzi ludzie,  zaangażowani  w życie kościoła, a także ludzie dorośli, działający w wolontariacie. Zaprezentowano też 12 pozycji wydawniczych jakie ukazały się na 200-lecie diecezji. Są to książki, albumy i przewodniki.

16 czerwca oprócz Mszy  Św. odbędzie się też Piknik Jubileuszowy w ogrodach Wyższego Seminarium Duchowego w Sandomierzu. Z okazji jubileuszu, przygotowano jeszcze jedno wydarzenie. 30 czerwca w zamku Krzyżtopór w Ujeździe zostanie wystawione oratorium o Męczennikach Sandomierskich, przygotowane przez krakowskich artystów specjalnie na tę okazję.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Karolina Kamińska-Nowak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe