CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

"Rodzina, nasza troska, nasz skarb"

  • 5.06.2018, 15:25 (aktualizacja 05.06.2018 21:08)
  • Anna Głąb
"Rodzina, nasza troska, nasz skarb"
Podziel się:
Oceń:
Na Wielkim Pikniku Rodzinnym przy Szkole Mistrzostwa Sportowego świętowały rodziny z całej diecezji, małżeństwa, które obchodziły srebrny jubileusz wspólnego życia odnowiły przyrzeczenia ślubne. Msza święta, koncelebrowana przez biskupów sandomierskich Krzysztofa Nitkiewicza i Edwarda Frankowskiego oraz przewodniczącego Komisji do spraw Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski biskupa Jana Wątrobę, sprawowana była właśnie w intencji rodzin.

O szerokiej pomocy rządu dla rodzin podczas obchodów Jubileuszu Rodzin, jaki w ramach dwustulecia diecezji sandomierskiej i Powiatowego Roku Rodziny odbył się w Ostrowcu Świętokrzyskim zapewniali parlamentarzyści i samorządowcy. Poseł Krzysztof Lipiec podkreślał wprowadzenie programu Rodzina 500 Plus i innych programów pomocowych. Przypomniał także o utworzeniu resortu do spraw rodziny. Senator Jarosław Rusiecki zapewniał, że sprawa rodzin jest, zwłaszcza w ostatnich latach, szczególnie ważna dla polskiego parlamentu.
List do uczestników spotkania jubileuszowego przesłała była premier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło. Czytamy w nim:

Rodzina jest fundamentem naszego społeczeństwa. Dlatego tę najmniejszą, ale zarazem najważniejszą komórkę społeczną należy wspierać. Konkretne przykłady tego wsparcia to rządowe programy. Wśród nich program Rodzina 500 Plus.

Obserwacja dotyczące funkcjonowania tego programu przekazał poseł Andrzej Kryj. Dobrze wykorzystane pieniądze pozwalają na rozwój zainteresowań dzieci, zapobieganie wykluczeniu społecznemu czy budowaniu więzi. Mogą się one przejawiać np. poprzez wspólne wyjazdy czy aktywne spędzanie wolnego czasu.
Trwałą pamiątką spotkania będzie dąb, który został posadzony przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego. To gest o tyle symboliczny, że sadzonka została wyhodowana z dębu Bartka, rosnącego w Zagnański najstarszego polskiego drzewa. 
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska nazwała rodzinę największym błogosławieństwem cżłowieka. W liscie skierowanym do uczestników spotkania podkreślała, że w rodzinie tkwi największa siła i ponadczasowa wartość.

2 czerwca obchodzony był także Dzień Pieczy Zastępczej. Na terenie powiatu ostrowieckiego funkcjonuje około 140 rodzin, które opieką obejmują około dwustu dzieci. Starosta Zbigniew Duda podkreślał, że pomoc ze strony powiatu udzielana jest na wielu płaszczyznach, celem jest taka organizacja opieki nad dziećmi, aby każde mogło dorastać w rodzinie. - albo własnej albo zastępczej.
Podczas pikniku można było poznać działalność punktów pomocowych dla rodzin, np. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Warsztatów Terapii Zajęciowej czy Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej.

Anna Głąb
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe