CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Minister rolnictwa w Waśniowie

  • 23.04.2018, 14:35 (aktualizacja 23.04.2018 20:31)
  • Anna Głąb
Minister rolnictwa w Waśniowie
Podziel się:
Oceń:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel w ramach kampanii Prawa i Sprawiedliwości „Polska jest jedna” odwiedził Waśniów w powiecie ostrowieckim. Wziął udział we mszy świętej w kościele parafialnym w Waśniowie pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła.

W niedzielę udział we mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie wziął  Krzysztof Jurgiel. Po nabożeństwie minister spotkał się z mieszkańcami gminy.  To część kampanii prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość "Polska jest jedna".

Waśniów to najbardziej rolnicza gmina w powiecie ostrowieckim. To tutaj największa ilość osób utrzymuje się z rolnictwa.  W ciągu minionych lat zmienia się jednocześnie struktura agrarna gminy, w 1990 roku średnie gospodarstwo miało powierzchnię ponad dwóch hektarów (2,43), obecnie to około 9 hektarów:

Kiedyś Wasniów słynął z uprawy buraków cukrowych, obecnie zauważa się zmianę profilu gospodarstw na owoce miękkie czy warzywa. I to własnie Waśniów stał się miejscem, w którym minister Krzysztyof Jurgiel poznawał problemy polskiej wsi. Podczas spotkania z mieszkańcami wiele pytań dotyczyło gospodarstw dotyczących przyszłości małych gospodarstw, zajmujących się produkcją kilku upraw.

Minister Krzysztof Jurgiel podkreślał, że spotkania z ieszkańcami małych miejscowości dają okazję do zaprezentowania działań rządu w zakresie rolnictwa. Jest to także okazja do przedstawienia pytań i postulatów przez samcych rolników. Jednym z poruszanych tematów był problem transportu lokalnego. Jak zaznaczył minister Jurgiel, docelowo do każdej miejscowości przymnajmnij\ej raz dziennie powinien docierać autobus. 

Kolejnym zagadnieniem, najbardziej poruszającym mieszkańców jest kwestia opłacalności produkcji rolnej

Minister zaznaczył, że potrzeba jest samoorganizacja, czyli tworzenie spółdzielni, które pozwolą na sprzedaż płodów rolnych bez pośredników. 

Ważnym elementem planów dla rolnictwa jest wprowadzanie innowacyjności i obniżanie kosztów produkcji. Plany te dotyczą zmian w nasiennictwie czy nawożeniu. Pozwoli to na podniesienie konkurencyjności, a w efekcie większą opłacalność produkcji rolnej.

Wizyta ministra Krzysztofa Jurgiela w małej miejscowości, jaką jest Waśniów, pozwoli na poznanie charakterystyki rolnictwa w świętokrzyskiem.

Spotkania z mieszkańcami dają okazję do poznanie prawdziwych problemów ludzi. W miniony weekend w województwoie świętokrzykim goścli między innymi w Starachowicach minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska,  w Sandomierzu wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. W Staszowie z mieszkańcami spotkał się minister Środowiska Henryk Kowalczyk. W Opatowie odbyło się też otwarte spotkanie ze Zbigniewem Kuźmiukiem, posłem do Parlamentu Europejskiego.

Jak podkreślał obecny na spotkaniu poseł Andrzej Kryj, opinie mieszkańców sa ważnę, bo na nich b ędzie budowany program wyborczy.

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się także z mieszkańcami Mniowa niedaleko Kielc. 

Anna Głąb

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe