„Samochodówka” na pomoc Afryce

  • 29.01.2018, 08:55 (aktualizacja 04.03.2018 08:38)
  • Lokalna.TV|Blisko ludzkich spraw
„Samochodówka” na pomoc Afryce
Podziel się:
Oceń:
Już od 14 lat kolejne roczniki uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Św. biorą udział w akcji charytatywnej „Adopcja Serca” prowadzonej przez katolicki Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI. 

Uczniowie „Samochodówki” uczestniczą w programie „Adopcja Serca - Szkoła Średnia”, który obejmuje swoim zasięgiem sieroty i dzieci z Afryki ze skrajnie ubogich rodzin uczęszczające do szkół średnich. Celem programu jest wsparcie finansowe konkretnego dziecka i umożliwienie mu edukacji poprzez opłatę czesnego, zaopatrzenie  w mundurek i przybory szkolne oraz opłatę podstawowego ubezpieczenia i leczenia. Pomoc trwa do czasu ukończenia szkoły tj. 6 lat od rozpoczęcia nauki. Dla większości młodzieży  z biednych krajów afrykańskich jest to jedyna szansa na ukończenie szkoły średniej, a tym samym wyrwanie się z ubóstwa i samodzielne życie. 

WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu
WSBiP - studiuj blisko domu


W 2004 roku uczniowie i nauczyciele „Samochodówki” zostali oficjalnie rodzicami adopcyjnymi Bernadette Olive Nashasha z Demokratycznej Republiki Konga, w 2008 roku społeczność szkolna adoptowała kolejną dziewczynkę Josephinę Ugirimphwe z Rwandy.  Z podopiecznymi uczniowie byli w stałym kontakcie – dostawali listy, zdjęcia, a nawet kopie świadectw szkolnych.   W bieżącym roku szkolnym wolontariusze działający w CKZiU już po raz drugi zebrali fundusze dla zaadoptowanego przez społeczność szkolną Gasigwy Sebiguri  z Demokratycznej Republiki Konga, podopiecznego Sióstr od Aniołów z placówki misyjnej Ntamugenga, miejscowości położonej we wschodniej części Prowincji Północnego Kivu.  Uczestnictwo w „Adopcji Serca” jest całkowicie dobrowolne i bezinteresowne. 

W akcji, która stała się dla uczniów „Samochodówki” praktyczną i prawdziwą lekcją solidarności, bierze udział młodzież z różnych klas. 
Wolontariat otwiera na drugiego człowieka, oswaja z potrzebami innych ludzi, uczy szerszego spojrzenia na problemy świata. Wiele osób mocno zaangażowanych w szkolny wolontariat po ukończeniu CKZiU nadal działa na tym polu.

Umiejętności, które tu nabywają, czy to organizacyjne, czy społeczne, później procentują, a działalność ich rozwija.

– mówią  koordynatorki programu p. Iwona Szot – Zbrojna i p. Monika Włodarska. 
 

lokalna.tv|bliskoludzkichspraw_

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe