Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

Trwają poszukiwania grzybiarza

  • 25.09.2017, 14:28 (aktualizacja 25.09.2017, 14:33)
  • Źródło: KWP Kielce
Trwają poszukiwania grzybiarza
Starachowiccy policjanci w minioną niedzielę prowadzili intensywne czynności poszukiwawcze za kilkoma osobami, które zgubiły się w lesie. Niestety 77-latek, który wczoraj rano wyszedł na grzyby nie odnalazł się do chwili obecnej. Apelujemy o rozwagę podczas grzybobrania.

W niedzielę 24 września po południu dyżurny starachowickiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o zaginięciu 82-latka, który około południa wyszedł na grzyby do lasu w miejscowości Lubienia. W rejon ten skierowano policjantów, którzy sprawdzali teren. W tym samym czasie dyżurny odebrał kolejne zgłoszenie. Dodzwoniła się do niego zdenerwowana kobieta, która twierdziła, że zgubiła się w lesie i prawdopodobnie jest w rejonie Adamowa. Dyżurny uspokoił ją, w rejon skierował patrol i polecił nasłuchiwać sygnałów radiowozu. Po kilkunastu minutach kobieta wyszła z lasu i z policjantami bezpiecznie trafiła do domu. W rozmowie z funkcjonariuszami okazało się, że widziała w lesie zaginionego 82-latka. Policjanci nadal prowadzili poszukiwania. Na szczęście 82-latek sam powrócił do domu. Jak się okazało mężczyzna w końcu wyszedł z lasu do drogi w kierunku miejscowości Adamów, skąd został przewieziony do miejsca zamieszkania. Na szczęście nic mu się nie stało i nie wymagał pomocy medycznej.

Kolejne zgłoszenie  zaginięcia w lesie dotarło do dyżurnego około godziny 17. Zaniepokojona kobieta poinformowała, że jej wuj Zygmunt Jesionowski lat 77 wyszedł rano do lasu na grzyby w kierunku Wykusu i do chwili obecnej nie powrócił. Rysopis zaginionego: 165 cm wzrostu, włosy siwe kręcone, oczy niebieskie, krępa budowa ciała; ubrany w sweter koloru kremowego w zielone paski, czapkę z daszkiem koloru szarego, szare spodnie i krótkie białe kalosze. Przez kilka godzin policjanci i strażacy sprawdzali las w rejonie Starachowic, Rataj, Wykusu i Bronkowic. Podczas poszukiwań jeden z patroli na leśnej drodze napotkał mężczyznę, który również zagubił się i nie potrafiły dotrzeć do zaparkowanego pojazdu. I tym razem funkcjonariusze bezpiecznie odwieźli  go we wskazane miejsce. Ponadto w rozmowie ustalili, że widział on poszukiwanego 77-latka w towarzystwie jeszcze dwóch młodych mężczyzn, którzy również stracili orientację w lesie. Dzisiaj od rana policjanci w dalszym ciągu sprawdzają las i rozpytują osoby, aby odnaleźć 77-latka.

Apelujemy do wszystkich, którzy widzieli mężczyznę bądź mają informacje o miejscu jego pobytu o telefon na numer alarmowy 997 lub 41 276-02-57.

Przytoczone sytuacje pokazują jak ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas grzybobrania. Dlatego pamiętajmy:

-Wybierajmy się do lasu najlepiej z drugą osobą, gdyż w razie jakiegokolwiek wypadku możemy liczyć na pomoc.

-Zabierajmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby móc wezwać pomoc.

-Zadbajmy o odpowiedni ekwipunek w postaci wody, jedzenia, materiałów opatrunkowych czy kurtki przeciwdeszczowej.

-Gdy już stracimy orientację w terenie obserwujmy przyrodę wokół nas, co pomoże w określeniu kierunków. Mech porasta północne strony pni drzew, mrowiska są bardziej łagodne od strony południowej, a najlepszym drogowskazem jest słońce. Jeżeli jesteśmy blisko strumienia, to warto iść wraz z jego nurtem, bo w końcu wpadnie on do większej rzeki. W pobliżu takiego rozlewiska może znajdować się już most albo przebiegać jakaś droga.

Apelujemy również do rodzin osób starszych, aby towarzyszyły im w grzybobraniach. Nie pozwólmy, aby samotnie przebywały w lesie. Dla osób starszych, zazwyczaj schorowanych zagubienie się w lesie może zakończyć się tragedią. 

Źródło: KWP Kielce
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe