Dożynki Powiatu Ostrowieckiego 2017

  • 27.08.2017, 19:43 (aktualizacja 30.08.2017, 22:36)
  • Redakcja Lokalna.TV
Dożynki Powiatu Ostrowieckiego 2017.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W tym roku gospodarzem powiatowego święta plonów była gmina Bodzechów.

Dożynki, święto plonów. Połączenie tradycji i dobrej zabawy. Adresaci wydarzenia - rolnicy, mają co świętować, albowiem z końcem sierpnia, kończą się żniwa, trudny czas dla rolników. Podziękowania za plony najpierw odbywają się w poszczególnych gminach, później przedstawiciele gmin spotykają się na dożynkach powiatowych, te na szczeblu powiatu ostrowieckiego w tym roku odbyły się w gminie Bodzechów.

Ze staropolskiej tradycji na dożynkach zobaczyć można było wieńce, każde sołectwo prezentowało swój, wyjątkowy i niepowtarzalny wieniec, choć wszystkie wykonane były z podobnych materiałów. Podstawę przy stworzeniu dożynkowych wieńców stanowią zboża, rośliny, kwiaty i owoce. Samo plecenie wieńca zajmuje od kilku do kilkunastu dni, ale cały proces jego powstania trwa nawet kilka miesięcy.


W myśl podtrzymywania tradycji na dożynkach powiatowych tak jak nakazuje obyczaj, starostowie dożynek – Wioletta Haraźny z Kosowic i Stanisław Malinowski z Bodzechowa – przekazali na ręce gospodarzy – starosty Zbigniewa Dudy i wójta Jerzego Murzyna dwa okazałe bochny chleba, którym podzielono się ze wszystkimi zgromadzonymi na uroczystości. Dla starostów dożynek pełnienie tej funkcji to duma, ale i odpowiedzialność.

Dożynki to też czas podsumowań corocznych zbiorów zbóż. Te w powiecie ostrowieckim w większości należały do udanych.


Zabawa na tegorocznych dożynkach powiatowych trwała do późnych godzin wieczornych. Na scenie wystąpiły kapele ludowe z powiatu ostrowieckiego, zespoły Maxel, Szarotka i Bławatki, zaś gwiazdą wieczoru był Andrzej Cierniewski.

Redakcja Lokalna.TV

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe