Dymarki czyli Świętokrzyskie Dni Kultury

  • 11.08.2017, 10:12 (aktualizacja 12.08.2017, 23:06)
  • Joanna Wyrębkiewicz-Niekłań
 Dymarki czyli Świętokrzyskie Dni Kultury

Podziel się:

Oceń:

Już po raz 51. w Nowej Słupi odbywają się Dymarki. W tym roku zaplanowane zostały na 12-13 sierpnia.

Świętokrzyskie  Dni Kultury, bo tak nazwane zostały Dymarki, obfitują w różnorodne atrakcje. Wydarzenie to co roku przyciąga turystów z Polski i z za granicy. Dymarki to połączenie nauki z rozrywką kierowanej do wszystkich odbiorców, niezależnie od wieku.

Oprócz rekonstrukcji historycznej oraz prezentacji uzyskiwania żelaza starożytną metodą na uczestników czekają jeszcze m. in. barwne korowody z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wozy celtyckie, rydwany rzymskie. Prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane już 11 sierpnia dużym korowodem, który o godz. 21.00 wyruszy z Rynku w Nowej Słupi do Centrum Kulturowo -Archeologicznego. Inscenizacja będzie miała charakter uroczystego rozniecenia i przekazania ognia uczestnikom projektu „W kręgu żelaza”. Tego samego dnia odbędzie się również występ Studium Instrumentów Etnicznych oraz zespołu Percival Schuttenbach, który wraz z oprawą multimedialną i świetlną oraz tancerzami teatru AVATAR wystąpią z koncertem pt „Wild Hunt Live”.

Natomiast w weekend 12-13 sierpnia na terenie całego Centrum Kulturowo-Archeologicznego będzie można uczestniczyć w wielu działaniach, dla których główne tło będą stanowiły prezentacje próby rekonstrukcji procesu wytopu żelaza starożytną metodą. Wśród ciekawszych elementów widowiska historycznego będzie można zobaczyć min. ceremonię ślubną legionisty z barbarzynką, pokazy łucznictwa konnego, ceremonię pogrzebu wodza zakończoną biesiadą, manewry wojsk oraz wiele innych.


Wydarzenia te zostaną poprzedzone Dymarkowymi Biegami Górskimi, które zaplanowane zostały na 5 i 6 sierpnia. Będą to:
Bieg Emeryka – 5 km – na trasie Huta Szklana – Święty Krzyż – Nowa Słupia;
Dycha Hutnika – 10 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż – Trzcianka – Nowa Słupia; 
Pół maraton Gór Świętokrzyskich – 21,5 km – na trasie Witosławice – Nowa Słupia. 


Podczas 51. edycji Dymarek nie zabraknie również popularyzacji regionalnej kultury ludowej. Odbędzie się bowiem Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem 100 podmiotów z województwa świętokrzyskiego a wśród nich znajdą się: soliści, KGW, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele, dla których przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbywał się będzie kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski.

W tym roku nie zabraknie także gwiazd muzyki pop,  które zaśpiewają na dużej scenie pod lasem. Na 51. Dymarkach wystąpią min. Golec uOrkiestra, Horpyna, Jędrusie oraz zespoły disco polo:  MIG, Czadoman, EGO.


Przysmaki regionalnej kuchni, lunapark, historyczna gra terenowa i quiz historyczny  będą  tylko dopełnieniem miłego spędzenia wolnego czasu. 

 

 

Joanna Wyrębkiewicz-Niekłań

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe