W Ostrowcu bito rekord Guinnessa

  • 18.10.2016, 13:41 (aktualizacja 19.10.2016, 11:00)
  • Karolina Kamińska-Nowak
rekord_zs_news_pop.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

110 uczniów ostrowieckich szkół podjęło próbę bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą liczbę osób.

17 października równo o godz. 12  uczniowie ostrowieckich szkół  wraz z  Harcerskim Centrum Pierwszej Pomocy przy współpracy z Zespołem Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Św. przystąpili do próby bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej przez jak największą liczbę osób.

Na 11 fantomach, 110 osób wykonuje jednocześnie wykonuje resuscytację krążeniowo- oddechową. Jest to tylko ziarnko, ponieważ w całej Polsce o godzinie 12 rozpoczęto próbę bicia rekordu Guinnessa w ilości osób, jednocześnie wykonujących właśnie resuscytację na fantomach- Dariusz Czupryński- ratownik medyczny  

110 uczniów w Ostrowcu Św. a w całej Polsce do akcji włączyło się ponad 85 tys. osób którzy równocześnie przez pół godziny wykonywali resuscytację krążeniowo - oddechową, czyli na zmianę 30 uciśnięć i dwa wdechy ratownicze. Oprócz ustanowienia rekordu akcji przyświecał również ważny cel edukacji, musimy pamiętać, że podczas udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy, należy stosować się do konkretnych zasad.

Najpierw powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo, jeśli jesteśmy sami powinniśmy poprosić kogoś do pomocy, potem sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny czy nie śpi, nawiązać z nim próbę kontaktu słownego, jeśli nie reaguje trzeba sprawdzić czy oddycha wcześniej udrażniając drogi oddechowe- jeśli nie oddycha szybko dzwonimy pod numer alarmowy, mówimy gdzie jesteśmy co się stało, wiek pacjenta czy jest przytomny czy oddycha czy nie, i rozpoczynamy resuscytację krążeniowo - oddechową - Dariusz Czupryński- ratownik medyczny

Do próby bicia rekordu Guinnessa w RKO, zaangażowali się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu miasta. W przeciągu najbliższych pięciu dni ma zostać podana oficjalna informacja, czy w Polsce udało się pobić rekord Guinnessa w udzielaniu pierwszej pomocy. Ostatni rekord ustanowili Niemcy z wynikiem 12 tysięcy osób jednocześnie wykonujących resuscytacje krążeniowo - oddechową.

 

                                                                     

Karolina Kamińska-Nowak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe