Przykład godny naśladowania

  • 08.04.2016, 12:37 (aktualizacja 24.04.2016, 10:49)
  • Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu ostrowieckiego Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu ostrowieckiego Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obyw
Przykład godny naśladowania

Podziel się:

Oceń:

Wytrwałość, determinacja i konsekwencja w dążeniu do wyznaczonego celu to, pomimo piętrzących się trudności, gwarancja skuteczności każdego podejmowanego zadania.

Jedni wyznają zasadę „nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania”, inni opuszczają ręce i poddają się napotykając pierwszą przeszkodę. W pracy samorządu właśnie skuteczność liczy się najbardziej, bo przez pryzmat sprawności i operatywności władz samorządowych można ocenić ich przydatność do pełnienia funkcji powierzonych przez społeczność lokalną.

Dobrym przykładem sprawnego, zgodnego z oczekiwaniami społeczeństwa działania samorządu powiatowego jest niewątpliwie rozwiązanie problemu przebudowy ulicy Bałtowskiej w Ostrowcu Św. Jak zaniedbana od lat i w jak tragicznym stanie technicznym jest ta ulica nie trzeba nikomu z ostrowczan przypominać. Pomimo wieloletnich starań ostrowieckich samorządowców, będąca własnością marszałka województwa świętokrzyskiego droga 754, której fragmentem jest także ulica Bałtowska do dziś nie doczekała się remontu. Co więcej, w projekcie przebudowy tej ulicy, z którym zapoznano samorządy miasta Ostrowca Św. i powiatu ostrowieckiego zaplanowano zwężenie Bałtowskiej z dotychczasowych 9 metrów do 7 metrów. Okazało się, że władze województwa nie widziały potrzeby zachowania dotychczasowego charakteru tej ulicy, która z założenia powinna być szeroką, bezpieczną, uwzględniającą zwiększony w przyszłości ruch pojazdów na tej tranzytowej trasie. To przecież tą ulicą prowadzi dojazd do strefy przemysłowej Ostrowca Św., do atrakcji turystycznych Krzemionek i Bałtowa. Po otwarciu w Solcu mostu przez Wisłę to również najkrótsza trasa do Lublina.

Biorąc pod uwagę te okoliczności samorząd powiatu ostrowieckiego podjął starania o dokonanie zmian w projekcie i uwzględnienie propozycji i zastrzeżeń, jakie powiat ostrowiecki złożył na piśmie do władz wojewódzkich. Niestety, już na tym etapie władze powiatu ostrowieckiego nie uzyskały wsparcia władz miasta Ostrowca Św., które w piśmie podpisanym przez Prezydenta Miasta uznały wysiłek powiatu za spóźniony i bezcelowy. Okazuje się jednak, że konsekwentne działanie, rzeczowa argumentacja i wytrwałość oraz niewątpliwie otwartość na dialog władz wojewódzkich doprowadziły do kompromisowych ustaleń, które na początku wydawały się niemożliwe. Efektem działań podjętych przez władze powiatu ostrowieckiego jest całkowite przeprojektowanie ulicy Bałtowskiej do parametrów drogi trzypasmowej o szerokości 10 metrów, z lewo i prawoskrętami usprawniającymi ruch. Koszt przeprojektowania ulicy wziął na siebie powiat ostrowiecki. Radni powiatowi wyrazili zgodę na przeznaczenie kwoty 250 tys. złotych na ten cel. Umowa z województwem przewiduje przebudowę Bałtowskiej w terminie wcześniej zaplanowanym, a ewentualne zwiększone koszty inwestycji związane z jej poszerzeniem wziął na siebie samorząd wojewówdzki.

Rozmowy z władzami województwa mogą skutkować jeszcze jednym pozytywnym dla mieszkańców naszego powiatu rezultatem. Władze powiatu i województwa podpisały już porozumienie intencyjne na temat udziału finansowego województwa, gminy Ćmielów i powiatu ostrowieckiego w remoncie drogi przebiegającej przez Ćmielów, która po wybudowaniu obwodnicy Ćmielowa stanie się drogą powiatową. Powiat ostrowiecki bardzo życzliwie odnosi się do tej inwestycji, tym bardziej, że istnieje możliwość wykorzystania podjętych już zobowiązań i ustaleń dokonanych przy rozwiązywaniu problemu ulicy Bałtowskiej. Łączne zaangażowanie finansowe powiatu ostrowieckiego we wspólne z województwem i gminą Ćmielów przedsięwzięcia może wynieść w tym roku nawet 500 tysięcy złotych. Okazuje się, że warto rozmawiać, warto podejmować wyzwania. Bo jedno pozytywne rozwiązanie rodzi kolejne. Jestem przekonany, że ten dobry, godny naśladowania przykład współpracy samorządów powiatowego i wojewódzkiego przyniesie mieszkańcom naszego powiatu powody do zadowolenia.

 

 

Ostrowiec Św. 02.04.2016

 

Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu ostrowieckiego Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP Powiatu ostrowieckiego Eligiusz Mich Przewodniczący Platformy Obyw

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sk
sk 12.04.2016, 16:55
Zadłużenie spłacamy za poprzedniej władzy samorządowej. Starosta Duda przejął Starostwo zadłużone .Zapomniał ks ?
ks
ks 10.04.2016, 18:35
Ma rację sk pisząc,że była bo na dzień dzisiejszy to atrapa nastawiona na przetrwanie i oparta na zadłużeniu,które spłaca społeczeństwo.Odważne stwierdzenie robić swoje ,może jeszcze jeden płatny członek ??????????????
sk
sk 10.04.2016, 14:17
A ja uważam że najlepszą alternatywą dla Ostrowca była koalicja PO z PiSem.Życzę wspólnych i dobrych decyzji dla mieszkańców.Proszę robić swoje.
johnny
johnny 11.04.2016, 11:22
A ja nie pracuję w starostwie i mam odmienne zdanie.
yyy
yyy 09.04.2016, 20:37
Polacy rozliczą was w najbliższych wyborach za to co robicie przeciwko Polsce i Polakom i żadne 7 metrów drogi wam nie pomoże.Zdrada to koniec waszej godnej pożałowania partii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozostałe