Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

OSTROWIEC | Dyrektorzy rozmawiali o szpitalach. Wystarczy pieniędzy na leczenie?

W Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się spotkanie dyrektorów szpitali powiatowych z województwa świętokrzyskiego. Dyrektorzy, zrzeszeni w Związku Pracodawców Powiatowych Zakładów Opieki Zdrowotnej, omawiali kluczowe wyzwania, przed jakimi stoją placówki medyczne w regionie.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 Dyrektorzy szpitali powiatowych w regionie świętokrzyskim debatują o reformie ochrony zdrowia. Projekt ustawy przewiduje między konsolidację szpitali. Ścisła współpraca sąsiadujących ze sobą placówek medycznych ma zostac przeprowadzona w celu eliminacja dublujących się usług i optymalizacja kosztów leczenia. W teorii oznacza to lepsze wykorzystanie zasobów i usprawnienie systemu. Jednak dyrektorzy zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia.  

 Konsolidacja może prowadzić do zamykania niektórych oddziałów i ograniczenia dostępności usług medycznych dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Niepokój budzi również sposób finansowania reformy oraz wysokość środków, jakie NFZ zamierza przeznaczyć na funkcjonowanie szpitali powiatowych  
 

- mówi Dariusz Tumulec, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim.


Projekt planu finansowego NFZ zakłada, że koszty świadczeń medycznych mają przekraczyć 183,6 mld zł. Szpitale nadal nie mają uregulowanych nadwykonań, a od 1 lipca nastąpi waloryzacja minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. I to też, zdaniem zarządzających placówkami medycznymi w regionie, przełoży się na finanse szpitali. 

Wiele szpitali boryka się z zadłużeniem, a przyznawane środki są niewystarczające na pokrycie rosnących kosztów leczenia. Nadwykonania to jedno, ale braki w finansowaniu mają swoje źródło w decyzjach podejmowanych wiele lat temu. Dziś zbieramy ich konsekwencje

- zauważa Marek Tombarkiewicz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. 
 
 

Dodatkowo, w opinii dyrektorów, problemem pozostaje niedobór wykwalifikowanej kadry medycznej. Młodzi lekarze i pielęgniarki często wybierają większe ośrodki miejskie lub wyjeżdżają za granicę, co powoduje, że w wielu powiatowych placówkach brakuje specjalistów. 

 
Dyrektorzy zapowiadają dalsze rozmowy i przygotowanie wspólnego stanowiska w sprawie planowanej reformy. Chcą również, aby głos środowiska medycznego został uwzględniony w procesie legislacyjnym, który w najbliższych miesiącach ma nabrać tempa. 

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
SMAKI BASI
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: To już widzę te odsetki 😱Data dodania komentarza: 4.12.2025, 20:17Źródło komentarza: MEC nie zapłaci. GIOŚ postanowił wstrzymać wykonanie decyzji o karzeAutor komentarza: ostrowczaninTreść komentarza: ja uważam ,że PUP to nie tylko siedzenie i picie kawki tylko trzeba ruszyć do firm i zaproponować wsparcie i możliwości współpracy w różnych okresach funkcjonowania ,urzędy udają ,że pomagają a tak naprawdę to zero pomocy i wsparcia i tylko kontrole i podnoszone koszty podatków itp.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 18:37Źródło komentarza: Dni Pracodawców 2025 w Ostrowcu Św. - Tydzień Konsultacji dla przedsiębiorcówAutor komentarza: druga kategoriaTreść komentarza: Czy ktoś w tym mieście poza podatkami coś zrobi dla firm? Prezydent to sztuka do składania wieńcy i wręczania dyplomów ,tak jak w gminie sąsiedniej tylko gospodynie wiejskie i zabawa,weście się ludzie do pracy a RADNI zamiast pomaga firmom to popieracie ich niszczenie ,to miasto zaściankowe powinno mieć podatki dużo niższe a radni powinni dopłacać za nic robienieData dodania komentarza: 3.12.2025, 16:29Źródło komentarza: Rada miasta uchwaliła podatki na 2026Autor komentarza: OstrowczaninTreść komentarza: Ciekawe jak zarzad powiatu potrakuje kryterium swojego guru " czy dycha sfarczy"?Data dodania komentarza: 3.12.2025, 16:00Źródło komentarza: Komisja wybrała kandydata na dyrektora szpitala w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Wręcz przeciwnie - to idealny człowiek na tym stanowisku. Zaangażowany, oddany, zawsze pełen energii.Data dodania komentarza: 2.12.2025, 12:25Źródło komentarza: M. Cichosz zapowiada grudzień pełen atrakcji i niespodzianekAutor komentarza: WSTYDTreść komentarza: ZA GÓRCZYŃSKIEGO BYŁ SPOKÓJ I NISKIE PODATKI A TERAZ ???Data dodania komentarza: 1.12.2025, 19:33Źródło komentarza: Rada Miasta wprowadza Strefę Płatnego Parkowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama