" " Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ćwiczenie RENEGADE/SAREX-22. Syreny jednak nie zawyją

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w dniach 9-13 maja 2022 r. na terenie województwa świętokrzyskiego zostanie przeprowadzone ćwiczenie RENEGADE/SAREX-22, organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych .
Ćwiczenie RENEGADE/SAREX-22. Syreny jednak nie zawyją
zdjęcie poglądowe / fot. facebook.com/MinisterstwoObrony

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa narodowego państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powietrznej, jak również ratownictwa lotniczego i morskiego.

Ćwiczenie RENEGADE/SAREX-22  jest to trening systemu ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu uderzeniami z powietrza, przy wykorzystaniu akustycznego systemu. Od godz. 8.00 do czasu zakończenia realizowany będzie epizod dotyczący statku powietrznego o statusie RENEGADE, stwarzającego potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, statek powietrzny RENEGADE będzie przemieszczać się w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Na trasie przelotu powinny być uruchamiane syreny alarmowe ostrzegające ludność przed atakiem z powietrza.

Powinny być nadane dwa sygnały alarmowe (syrena) dotyczące zagrożenia z powietrza:
1. Ogłoszenie alarmu: sygnał akustyczny - modulowany dźwięk syreny w okresie 3 minut;
2. Odwołanie alarmu: sygnał akustyczny - ciągły dźwięk syreny w okresie 3 minut.

Jak informuje rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego - Marzena Chodakowska, zgodnie z decyzją przekazaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w tym roku wyjątkowo postanowiono zrezygnować z włączania syren alarmowych w województwach znajdujących się na trasie przelotu uprowadzonego samolotu. Powyższe związane jest z sytuacją w Ukrainie oraz obecnością w RP uchodźców z Ukrainy.

 

 

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama