Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

A. Przychodni: Świętujmy 100-lecie odkrycia Krzemionek

O planach na obchody 100-lecia odkrycia kopalń krzemionkowskich mówi doktor Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Ładuję odtwarzacz...

Obchody  jubileuszu zainaugurowane zostaną 16 lipca w Muzeum Historyczno-Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. W harmonogramie zaplanowano m.in. Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. W Krzemionkach po raz kolejny pojawią się rekonstruktorzy z różnych części Polski. Zwieńczeniem pierwszego tygodnia jubileuszowych wydarzeń będzie wernisaż.

Wstępny harmonogram wydarzeń w ramach jubileuszu, niektóre wydarzenia mogą ulec zmianie. 

  • 16-19 lipca – Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia – warsztaty dla zwiedzających na terenie rekonstrukcji osady pradziejowej w Krzemionkach i jej bezpośredniego otoczenia - rekonstrukcje życia codziennego i wytwórczości ludzi zamieszkujących dolinę rzeki Kamiennej od paleolitu schyłkowego po wczesną epokę brązu;
  • 16 i 17 lipca – laboratoria popularnonaukowe – zaznajomienie odbiorców z różnymi rodzajami badań specjalistycznych: antropologicznych, traseologicznych, geofizycznych czy przyrodniczych, zapoznanie z podstawowymi zasadami metodyki stosowanej w trakcie wykopalisk;
  • 22-24 lipca – Wehikuł Czasu – pokazy rekonstrukcyjne i warsztaty edukacyjne nawiązujące do dorobku kultur megalitycznych;
  • 19 lipca – parateatralna inscenizacja historyczna odkrycia śladów prehistorycznej działalności górniczej przez Jana Samsonowicza;
  • 23 lipca – wernisaż wystawy fotografii Franco Storti`ego pn. Megality;
  • 13-15 sierpnia – Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej – warsztaty i pokazy dotyczące kontaktów z cywilizacjami: celtycką i rzymską oraz dorobku ludności zamieszkującej rejon Krzemionek pomiędzy V w. p.n.e. a V w. n.e., skonfrontowane z wyborem prezentacji dotyczących życia codziennego ludzi eksploatujących krzemionkowskie kopalnie w epoce kamienia, koncerty muzyki etnicznej na dziedzińcu Muzeum.
  • 15-16 września – Konferencja naukowa – poświęcona problematyce badań nad wydobyciem i przetwarzaniem krzemienia pasiastego w neolicie i wczesnej epoce brązu ze szczególnym uwzględnieniem historii badań Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego.

Dyrekcja muzeum zaplanowała również promocję okolicznościowej monety Narodowego Banku Polskiego oraz kartki pocztowej z okazji jubileuszu odkrycia Krzemionek. Kolejne wydarzenia zaplanowano na sierpień i wrzesień o czym będą informować organizatorzy. 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama