Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
::: ZOBACZ :::
Reklama

Minął rok od uruchomienia programu Aktywny Rodzic. PO podsumowuje

Po roku program Aktywny Rodzic potwierdza potrzebę wsparcia rodziców, warsztaty i materiały online zbudowały podstawy, ale inicjatywa wymaga lepszego zasięgu, ewaluacji i stabilnego finansowania. Priorytetem na kolejny etap są konsolidacja rozwiązań, monitoring i silniejsza współpraca z samorządami.
Podziel się
Oceń

2 października w Kielcach odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posła na Sejm RP Artura Gierady i Posła na Sejm RP Lucjana Pietrzczyka.

Rocznica jest okazją nie tylko do celebracji pierwszych inicjatyw, lecz przede wszystkim do rzetelnej oceny dotychczasowych doświadczeń: które rozwiązania się sprawdziły, jakie luki wymagają uzupełnienia i jakie priorytety powinny towarzyszyć kolejnym etapom działania. 
 

Rok temu wprowadziliśmy program Aktywny Rodzic, czyli popularne "babciowe". To rozwiązanie, które daje rodzicom wybór - kto zajmie się dzieckiem i jaką formę opieki wybiorą. Na program składają się 3 komponenty - aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. W województwie świętokrzyskim liczba miejsc opieki wzrosła z 4208 do 5347 - to o 1139 więcej. Nasze działania obejmują nie tylko duże miasta, jest coraz mniej "białych plam" - czyli gmin bez żłobków czy klubów dziecięcych.

- mówił poseł Lucjan Pietrzczyk
 

 

Program Aktywny Rodzic bez wątpienia jest wielkim sukcesem, objętym nim jest ponad 630 tysięcy dzieci. To 1500 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku 1-3 lat. Chcemy zapewnić dzieciom jak najlepszy start w życie, a rodzicom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Inwestycja w rodziny to inwestycja w przyszłość całego kraju

- mówił poseł Artur Gierada
 

Program, jak wynika z założeń komunikowanych przy starcie, ma wspierać rodziców w różnych wymiarach codziennego funkcjonowania — od umiejętności wychowawczych i wsparcia emocjonalnego, przez aktywizację społeczną i fizyczną, po pomoc w godzeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi. 
W ciągu pierwszego roku realizacji inicjatywa skupiła się na budowie sieci wsparcia i stworzeniu podstawowych narzędzi, które mają ułatwić rodzicom dostęp do wiedzy i usług. Ten etap, typowy dla programów pilotażowych, polegał na testowaniu form wsparcia i gromadzeniu informacji zwrotnej od uczestników. W praktyce działania programu przybrały formę warsztatów, spotkań informacyjnych oraz form zdalnych — przede wszystkim materiałów i porad dostępnych online. 

Tego typu rozwiązania miały na celu zwiększenie dostępności oferty niezależnie od miejsca zamieszkania czy napiętego grafiku rodziców. Równolegle podjęto wysiłki współpracy z lokalnymi instytucjami — placówkami edukacyjnymi, ośrodkami zdrowia psychicznego i organizacjami pozarządowymi — aby sieć wsparcia była szersza i lepiej skoordynowana. Roczne podsumowanie wskazuje także na obszary wymagające dopracowania. 

  • Po pierwsze, dotarcie do najbardziej potrzebujących grup okazało się trudniejsze niż oczekiwano — bariery informacyjne i logistyczne wciąż ograniczają zasięg wielu działań.
  • Po drugie, potrzeba lepszych mechanizmów ewaluacji efektów: mierzalne wskaźniki i systematyczne badania opinii uczestników umożliwią rzetelne oceny skuteczności poszczególnych komponentów programu.
  • Po trzecie, kwestie finansowania i stabilności zasobów pozostają kluczowe dla kontynuacji i skalowania inicjatywy. 
     

 

Rocznica była także momentem refleksji nad formą komunikacji z beneficjentami. Uczestnicy programu i współpracujące z nim instytucje zwracały uwagę na konieczność jasnego informowania o dostępnych usługach, uproszczenia procesu zgłaszania się na spotkania oraz lepszego dopasowania oferty do realnych potrzeb różnych grup rodziców — młodych rodziców, osób pracujących na niestandardowych etatach czy rodzin z dziećmi o specjalnych potrzebach. 

Patrząc w przyszłość, priorytety wydają się jasno zarysowane: skonsolidowanie sprawdzonych rozwiązań, rozwinięcie systemów monitoringu i ewaluacji oraz intensyfikacja współpracy z samorządami i organizacjami lokalnymi. Ważne będzie również zapewnienie trwałego finansowania i elastycznego modelu działania, który pozwoli reagować na zmieniające się potrzeby rodzin. Pierwszy rok programu Aktywny Rodzic pokazał, że istnieje zapotrzebowanie na kompleksowe wsparcie rodziców, ale także że efektywna realizacja takich projektów wymaga czasu, precyzyjnej diagnozy i stałego dialogu z beneficjentami. Kolejne miesiące będą kluczowe dla przełożenia wniosków z rocznego podsumowania na konkretne zmiany organizacyjne i merytoryczne — od tego zależy, czy inicjatywa zyska trwałą pozycję jako narzędzie realnej pomocy rodzinom.


Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Nie tylko dla kierowców
Przedsiębiorczość i edukacja
Rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
SMAKI BASI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: aaTreść komentarza: Powinni was wyrzucić z PIS za zdradę partiiData dodania komentarza: 1.05.2026, 11:21Źródło komentarza: Andrzej Kryj o nowym stowarzyszeniu premiera MorawieckiegoAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Wspaniały talent 🩵Data dodania komentarza: 30.04.2026, 20:25Źródło komentarza: A. Smolińska: kabaret to dla nas śmiechoterapiaAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: FajnieData dodania komentarza: 26.04.2026, 23:38Źródło komentarza: Wysoka porażka w Sosnowcu. Zagłębie lepsze od KSZOAutor komentarza: mądryTreść komentarza: wymyśla się jakieś idiotyzmy zamiast odwiedzić firmy ostrowieckie i porozmawiać dlaczego tak wysokie podatki i co zrobić ,żeby firmy chciały inwestować zamiast obciążać ich ogromnymi kosztami a z zewnątrz firmy ULGI ,czy prezydent był gdzieś i rozmawiał? to nie jest gospodarz ,tak to też potrafię podnieść rekordowo podatki od nieruchomości i udawać że jest się przedsiebiorczymData dodania komentarza: 26.04.2026, 14:14Źródło komentarza: OstraKarta rośnie w siłę. Nowe firmy i kolejne zniżki dla mieszkańców OstrowcaAutor komentarza: MalyTreść komentarza: Czekam zrobic darmową komunikacji jak jest w starachowicachData dodania komentarza: 25.04.2026, 19:38Źródło komentarza: Jak odzyskać pasażerów? O promocji komunikacji miejskiejAutor komentarza: Ostrowczanin .Treść komentarza: Tylko szkoda , ze te autobusy sa dostosowane do przewozu pseudo urzednikow do pseudo urzedow. Natomiast pozostali mieszkancy oraz gocie nadal musza korzystac z innego transportu, bo transport miejski nie jest dopasowany do realiow przyklad dojazd w niedziele na dworzec PKP na pociag do Krakowa o godz 5. Tak samo jest przy ostatnim poxiagu ze Skarrzyska trzeba w ciemnosci czekac na taksowke, bo autobusy juz nie jezdza.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 17:43Źródło komentarza: Jak odzyskać pasażerów? O promocji komunikacji miejskiej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama