Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Noc tradycji

Wianki, koncert i korowód wokół wód

Noc Świętojańska w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim przyciągnęła tłumy. W programie znalazły się warsztaty, opowieści o słowiańskich zwyczajach, koncert zespołu Dzikie Jabłka i wieczorny korowód.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Podziel się
Oceń

Święto ognia, wody i dawnych obrzędów

W sobotę, 20 czerwca Park Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim zamienił się w przestrzeń pełną muzyki, światła i tradycji. Miejskie Centrum Kultury wraz z miastem przygotowało wydarzenie pod nazwą Noc Świętojańska, które połączyło widowiskowy charakter letniego święta z edukacją o dawnych słowiańskich obrzędach.

Program pełen warsztatów i opowieści

Wydarzenie rozpoczęło się  od warsztatów wicia wianków. W programie znalazły się także punkty odwołujące się do dawnych wierzeń i relacji człowieka z przyrodą, między innymi opowieść o słowiańskich mocach zatopionych w żywicy, poszukiwanie kwiatu paproci oraz prastare historie o leczniczym wpływie lasu i drzew na zdrowie. Organizatorzy zaplanowali również letnie przesilenie w formie zabaw terenowych. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładu  dr Alicji Trukszyn pod tytułem „Kupalnocka czy Świętojanki. Jedno czy dwa święta?”. 

Koncert i finałowy korowód

Wieczorna część wydarzenia nabrała bardziej artystycznego charakteru. O 20.00 w amfiteatrze wystąpi zespół Dzikie Jabłka, którego koncert stał  się jednym z głównych punktów programu. Muzyka na żywo wpisała się w klimat letniej nocy i obrzędowego świętowania. 

W dalszej części zaplanowano prezentację prac uczestników warsztatów Pracowni Rzeźby i Ceramiki Miejskiego Centrum Kultury pod hasłem „Bestia w mieście”, a następnie korowód wokół wód. To właśnie ten finał okazał się najbardziej malowniczym momentem całego wieczoru, łączącym sztukę, ruch i symbolikę wody obecną w świętojańskiej tradycji.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Nie tylko dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Przedsiębiorczość i edukacja
Reklama
Rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ostrowczanin Treść komentarza: No Nie! nie mogę Naprawdę?!!! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 14:27 Źródło komentarza: Zarząd oceniony. Jest nowa rada nadzorcza Autor komentarza: M. Treść komentarza: Czy przed ulewnym deszczem infrastruktura ochronna też jest w planach. Poniedziałkowy deszcz pokazał jak jest. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 05:28 Źródło komentarza: Samorządowcy rozmawiali o schronach i ochronie ludności Autor komentarza: ;) Treść komentarza: ***** *** Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:38 Źródło komentarza: Zarząd województwa świętokrzyskiego z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu Autor komentarza: Ostrowczanin . Treść komentarza: Z czego sie ciesza ci , ktorzy sa zatrudnieni po znajomosci, przeciez w takiej sytuacji nalezy plakac, ze pseudo elita polityczna doprowadzila do tego, ze wsrod swoich bezrobocie jest zadne , natomiast reszta ich nie interesuje. Czas wreszcie, na zmiany pwrsonalne w PUP, aby zaczeli pracowac tam osoby z umiejetnosciami i kwalifikacjami, a nie ze znajomosciami i spelniajacymi kryterium " czy dycha starczy". Data dodania komentarza: 17.06.2026, 19:04 Źródło komentarza: Duże zainteresowanie giełdą pracy Autor komentarza: Ostrowczanin . Treść komentarza: Czyzby okulistyka wg tego pana dyrektora funkjonowala tylko dla ViPuw Data dodania komentarza: 17.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Zmiany w okulistyce w ostrowieckim szpitalu Autor komentarza: Marek Staniszewski Treść komentarza: To oczywisty bardzo niebezpieczny regres .Miasto średniej wielkości bez oddziału okulistycznego praktycznie .Tego nie było nawet za komuny! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 23:16 Źródło komentarza: Zmiany w okulistyce w ostrowieckim szpitalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama