Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Staszowie odbył się konwent powiatów województwa świętokrzyskiego

Wśród tematów, które poruszyli samorządowcy znalazły się między innymi te dotyczące szkolnictwa ponadpodstawowego, w kontekście wyzwań finansowych, demograficznych i organizacyjnych, przed którymi stoją szkoły. Rozmawiano także o świętokrzyskim rynku pracy.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W Staszowie odbył się konwent powiatów województwa świętokrzyskiego, podczas którego samorządowcy wymieniali poglądy i analizowali najpilniejsze wyzwania stojące przed powiatami regionu. Spotkanie miało charakter roboczy i skupiło się na problemach związanych z oświatą ponadpodstawową, rynkiem pracy oraz funkcjonowaniem powiatowych struktur orzekających o niepełnosprawności. 

W gronie uczestników znaleźli się starostowie z powiatów województwa świętokrzyskiego, a także przedstawiciele władz i instytucji regionalnych: wicewojewoda Michał Skotnicki, świętokrzyski kurator oświaty Piotr Łojek oraz dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Aleksandra Marcinkowska. Powiat ostrowiecki reprezentowała starosta Agnieszka Rogalińska. 

Obecność tych osób umożliwiła połączenie perspektywy samorządowej z punktami widzenia administracji rządowej i instytucji rynku pracy. Jednym z głównych tematów obrad była sytuacja i przyszłość szkolnictwa ponadpodstawowego. Uczestnicy omawiali wyzwania finansowe, demograficzne i organizacyjne, z którymi borykają się szkoły średnie i branżowe. Dyskusja dotyczyła m.in. konieczności dostosowania oferty edukacyjnej do zmieniającej się liczby uczniów oraz ograniczeń budżetowych, które wpływają na funkcjonowanie placówek i zakres prowadzonych zajęć. W kontekście kształcenia zawodowego zwrócono uwagę na rolę szkół branżowych jako instrumentu odpowiadającego na potrzeby lokalnego rynku pracy. 

Jako przykład funkcjonowania takiej placówki omawiano Centrum Umiejętności w Połańcu. Rozmowy dotyczyły między innymi sposobów wzmacniania współpracy między szkołami zawodowymi a pracodawcami oraz możliwości rozwijania praktyk i szkoleń praktycznych, które poprawiają szanse absolwentów na znalezienie zatrudnienia. Kolejnym istotnym punktem była analiza świętokrzyskiego rynku pracy. W dyskusji brała udział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, co pozwoliło na skonfrontowanie obserwacji samorządowców z danymi i perspektywą instytucji odpowiedzialnej za politykę zatrudnienia.

 Tematy obejmowały potrzeby szkoleniowe, kierunki wsparcia dla bezrobotnych oraz działania sprzyjające aktywizacji zawodowej w poszczególnych powiatach. Samorządowcy poruszyli także kwestie związane z funkcjonowaniem powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Rozmowy obejmowały organizacyjne i proceduralne aspekty pracy tych zespołów, istotne z punktu widzenia osób ubiegających się o orzeczenia oraz powiatowych jednostek wspierających osoby niepełnosprawne. Temat ten pojawił się w kontekście zapewnienia sprawnego działania systemu orzeczniczego na poziomie powiatów. Obrady miały charakter wielowątkowy i roboczy — uczestnicy wymieniali doświadczenia, diagnozowali problemy i analizowali możliwe kierunki działań. Spotkanie w Staszowie stworzyło przestrzeń do dialogu między samorządem, kuratorium oświaty i instytucjami rynku pracy, co jest istotne przy podejmowaniu decyzji wpływających na lokalne społeczności. Podsumowując, konwent skoncentrował uwagę na kluczowych wyzwaniach regionu: kondycji szkolnictwa ponadpodstawowego, roli szkół branżowych w aktywizacji zawodowej oraz sprawnym funkcjonowaniu zespołów orzekających o niepełnosprawności. Przed samorządami pozostaje zadanie przełożenia tych diagnoz na konkretne działania i współpracę instytucjonalną, która pozwoli na skuteczne przeciwdziałanie opisanym problemom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
SMAKI BASI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ...Treść komentarza: wowData dodania komentarza: 4.03.2026, 11:54Źródło komentarza: Szpitale powiatowe nie chcą umierać na kolanach. Protest przed ministerstwemAutor komentarza: zrażonyTreść komentarza: miasto by się rozwijało jakby rządzili ludzie myślący ekonomicznie,tanie tereny inwestycyjne i póżniej same pieniążki wpływają do budżetu gminy a tak drogie nieruchomości i wysokie podatki ,ja już nie zainwestuje bo za duże koszty i ciągle podnoszone podatki ,firmy rodzinne już się likwidująData dodania komentarza: 1.03.2026, 11:56Źródło komentarza: NA ŻYWO: Gala Żelazne Skrzydła BiznesuAutor komentarza: Lokalna.TVTreść komentarza: Dziękujemy za wszystkie uwagi. Nadmienimy, ze na portalu często publikujemy zdjęcia z wydarzeń, w których nie uczestniczymy z kamerami, a np. otrzymujemy je od organizatorów. Za co również dziękujemy. Tak jest w przypadku wspomnianego zdjęcia „Ostrowiecki szpital z certyfikatem...”- źródło: fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim.Data dodania komentarza: 1.03.2026, 11:54Źródło komentarza: Media lokalne filarem demokracjiAutor komentarza: JakośćTreść komentarza: A sprawa jest poważna. Weźmy główną stronę tego portalu i najnowsze informacje. "Ostrowiecki szpital" - obrzydliwej jakości zdjęcie, cyfrowy zoom ze smartfona. Mam bronić mediów lokalnych, które produkują takie badziewie? A da się lepiej. "Budynek po byłym banku" - wideo świetnej jakości. Po prostu, media lokalne muszą postawić na jakość, smartfony nie nadają się.Data dodania komentarza: 27.02.2026, 13:07Źródło komentarza: Media lokalne filarem demokracjiAutor komentarza: JakośćTreść komentarza: Ostatnie lata to gigantyczny spadek jakości mediów lokalnych! Produkowane przez nich fotoreportaże znacznie obniżyły jakość. Materiały wideo jeszcze bardzie obniżyły jakość. Co się stało? Ja dobrze wiem. Smartfony. Zamiana profesjonalnych aparatów na smartfony tym właśnie skutkuje. Nawet najwyższe modele smartfonów do zdjęć nadają się średnio, a do nagrywania wideo nie nadają się w ogóle. Zatem jak mam bronić mediów lokalnych, skoro te media dostarczają mi tandetne zdjęcia i wideo ze smartfonów? Są nieliczne strony lokalne, gdzie nadal można oglądać profesjonalne fotorelacje i wideo. Ale jest ich coraz mniej. Tym się zajmijcie. Media lokalne muszą stawiać na jakość. Smartfony wyrzucić, kupić porządny sprzęt - który i tak jest tańszy niż smartfonowe flagowce, a oferuje znacznie lepszą jakość i elastyczność.Data dodania komentarza: 27.02.2026, 12:58Źródło komentarza: Media lokalne filarem demokracjiAutor komentarza: MĄDRYTreść komentarza: strategia miasta to podwyższanie podatków i dawanie podwyżek min. w urzędach bo już za siedzenie ponad 8 tys.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!to jest chore i nikt z tym nic nie robi ,GÓRCZYŃSKI WRÓĆ TO MOŻE BĘDZIE ZNOWU DYSCYPLINA,KULTURA,LOGICZNE PENSJE I ULGI DLA FIRMData dodania komentarza: 26.02.2026, 13:30Źródło komentarza: Trwają prace nad strategią rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama