" " Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy

W piątek, 13 maja uroczyście otwarty został Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Opatowie. Na potrzeby placówki zaadaptowano pomieszczenia po dawnej pralni, w sąsiedztwie szpitala Św. Leona w Opatowie. Budynek został wyremontowany i przystosowany do potrzeb osób chorych. [relacja wideo wkrótce]
Ładuję odtwarzacz...

Placówka została zlokalizowana w piętrowym budynku, w sąsiedztwie budynku szpitala św. Leona.  W środowiskowym domu samopomocy opiekę znajdzie przygotowano 60 osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. Otrzymują tam częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz posiłki

W powiecie opatowskim mamy rozwiniętą pomoc społeczną. Posiadamy największy w województwie Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku z formami terapii, których nie ma nigdzie w Polsce. Chcemy świadczyć usługi pomocy najbardziej potrzebującym kompleksowo, od Domów Pomocy Społecznej, po Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy - mówi Tomasz Staniek. starosta opatowski .

Środowiskowe domy samopomocy, to placówki których odbywa się przygotowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie do życia w społeczeństwie. Osoby zakwalifikowane do udziału w zajęciach  uczestniczą w treningu funkcjonowania w codziennym życiu, treningu umiejętności interpersonalnych, komunikacyjnych, spędzania wolnego czasu i rozwiązywania problemów.  Mają zapewnione poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych oraz terapię ruchową.
W placówce spędzają kilka godzin dziennie. Mają też zagwarantowany posiłek. 

Budynek, w którym mieści się środowiskowy dom został całkowicie wyremontowany i przystosowany. Obiekt po byłej pralni stał kilka lat niewykorzystany. Starosta Tomasz Staniek znalazł pomysł na jego zagospodarowanie, skutecznie szukał pieniędzy. 
Przystosowanie obiektu, wyposażenie zajęło blisko dwa lata.  Zadanie jest współfinansowane z budżetu państwa. Na ten cel z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Powiat Opatowski otrzymał łącznie 4 miliony złotych.


Spotykamy się na otwarciu przepięknego miejsca. w którym niepełnosprawni znajdują pomoc i opiekę. Chciałem za to podziękować przede wszystkim kadrze, która w środowiskowym domu samopomocy sprawuje nadzór, opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Chciałem pogratulować uczestnikom, którzy się tutaj spotykają takiego miejsca. Gorąco dziękuję panu staroście, radnym, którzy zdecydowali o dołożeniu środków do tej inwestycji - zaznacza poseł Krzysztof Lipiec, szef struktur PiS w regionie.  

Wokół opatowskiego szpitala powstał centrum usług leczniczych i opiekuńczych. Kilka tygodni temu zostało otwarte jedyne w powiecie opatowskim hospicjum.
W wyremontowanym budynku starego szpitala działa też placówka opiekuńczo- lecznicza. Środowiskowy dom samopomocy jest uzupełnieniem placówek, nakierowanych na pomoc osobom chory, starszym, samotnym.

To dom, który staje się ostoją dla wielu osób potrzebujących. Bardzo dziękuję panie starosto za starania i za to, co pan dotychczas zrobił. Mam nadzieję, że pan nie ustanie w dalszych dążeniach do tego, aby ten powiat stawał się coraz bardziej funkcjonalny, coraz bardziej piękny, coraz bardziej dostępny dla wszystkich obywateli. Życzę, aby starczyło panu sił i środków, które tak pan skutecznie pozyskuje - podkreśla Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. 
 

Pod opieką środowiskowego domu samopomocy mogą być osoby przewlekle psychicznie chore, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, osoby ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama