" " Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uroczyste obchody 159. rocznicy bitwy pod Jeziórkiem

W sobotę (7 maja) na Polanie Dionizego Czachowskiego w Sudole odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 5 maja 1863 r. Bitwa pod Jeziórkiem była jedną z niewielu zwycięskich bitew powstania styczniowego i jedną z największych w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego.
Ładuję odtwarzacz...

Bitwę pod Jeziórkiem stoczono 4 lub 5 maja (raporty obu walczących stron różnią się w tej kwestii) 1863 r.  Około tysiąc powstańców pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego zostało zaatakowanych przez mniej liczny oddział rosyjskiej piechoty, kozaków i dragonów majora Ilii Klewcowa. Siłom powstańczym udało się odeprzeć atak wroga i przejść do kontrofensywy. Polacy dowodzeni przez pułkownika Czachowskiego rozbili oddział wroga. W potyczce pod Jeziórkiem śmierć poniosło 90 rosyjskich żołnierzy, wśród nich major Klewcow oraz trzech innych oficerów. 

W ubiegłym roku, w tym wyjątkowym miejscu odsłonięta została tablica przygotowana przez ostrowieckie Muzeum Historyczno Archeologiczne w ramach projektu „Polana Czachowskiego– świadek historii”, która zawiera najważniejsze informacje o przebiegu bitwy i dowódcy oddziałów. Pamięć o tamtych wydarzeniach szczególnie pielęgnują leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.  W 159. rocznicę odsłonięto tabliczkę na pomniku przyrody - Dębie Dionizym. Wcześniej odbyła się polowa msza święta, a pod obeliskiem delegacje złożyły kwiaty.

[relacja wideo wkrótce]

 

 

 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama