Świetlana przyszłość ostrowieckiego browaru

  • 16.02.2017, 16:17
  • Teresa Czajkowska
Rusza modernizacja ostrowieckiego browaru.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Ponad 18 mln złotych będą kosztować prace przy przebudowie dawnego browaru Saskich w Ostrowcu Św. Podpisano już umowę z projektantem oraz wykonawcą prac adaptacyjnych. Modernizacją zajmie się firma MTM Budownictwo z Tarnowa, która do października 2018 roku ma przystosować ten ponad 100-letni obiekt do potrzeb trzech ostrowieckich instytucji kulturalnych. W wyremontowanym budynku browaru swoją siedzibę będą miały: Miejskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Zgodnie z projektem stary budynek browaru wraz z dobudowanymi prawie 30 lat temu pawilonem BWA oraz salą teatralną, ma być przystosowany do potrzeb aż trzech miejskich  instytucji kulturalnych. Do MCK oraz BWA ma dołączyć jeszcze Miejska Biblioteka Publiczna. Cały gmach ma mieć jedną spójną stylistykę, przy jednoczesnym zachowaniu niektórych starych  elementów architektonicznych.

Jeszcze w tym roku, w marcu powinny rozpocząć się prace przygotowawcze, aby w październiku po uzyskaniu właściwych pozwoleń zacząć najważniejszą część prac remontowych. Najważniejszymi punktami zaplanowanych remontów będą dostosowanie budynku dawnej suszarni do potrzeb biblioteki oraz przebudowa sali widowiskowej. Koszt adaptacji starego browaru pochłonie ponad 18 mln zł, z czego większość to dofinansowanie z  unijnych dotacji. Koszty wyposażenia w wysokości kilku milionów złotych ma ponieść miasto.  

Podpisanie umowy z wykonawcą oznacza, że instytucje działające w browarze muszą się wyprowadzić. BWA, które  zostanie najbardziej dotknięte zmianą lokalu będzie mieściło się teraz na 3 piętrze kina Etiuda. Podobne problemy, w postaci ograniczeń lokalowych i dostosowań do nowych warunków,  dotkną również MCK, które także przenieść się ma do kina Etiuda.  


Prace  modernizacyjne w gmachu przy ulicy Polnej mają potrwać do października 2018 roku. Wtedy też  na kulturalnej mapie miasta, pojawi się nowa  instytucja zwana Ostrowieckim Browarem Kultury.  

 


 

Teresa Czajkowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe