Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trudna sytuacja przewoźników zbiorowych

W dniach 11-13 października odbywały się XIII Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2016, na których odbyła się również konferencja pt. ,,Gdzie jesteśmy dokąd zmierzamy?"
Ładuję odtwarzacz...

XIII Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2016, które w dniach 11 - 13 października odbywały się w Targach Kielce S.A. to nie tylko pokazy i bogate ekspozycje. W tych dniach odbyła się także Konferencja Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie  o publicznym transporcie zbiorowym w regionach. pt. ,,Gdzie jesteśmy dokąd zmierzamy?"

Przedmiotem konferencji jest temat jak zaprojektować nowy system przewozów komunikacyjnych, przewozów zbiorowych. Obecna ustawa nie spełniła oczekiwani ani samorządów i przewoźników- Jacek Sułek - Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach

Ustawa o transporcie zbiorowym traktowana jest przez przewoźników jako swoista rewolucja w tej branży, a prace nad ostateczną jej formą trwają już od 2011 roku.

Temat jest trudny, dlatego wszystkie próby, zmian legislacyjnych, lobbowania za pewnymi rozwiązaniami, czy tak jak tutaj dyskutanci podkreślali, z jednej strony przekonujemy już przekonanych do pewnych dobrych rozwiązań czy do praktyk, które powinny być zorganizowane, a z drugiej strony dostrzegamy takie ryzyko, że są środowiska, które próbują konserwować te niedobre rozwiązania, które sprzyjają patologicznym i często korupcyjnym działaniom jeśli chodzi o wyłudzanie dopłat- Stanisław Wodyński - Prezes Zarządu PKS w Ostrowcu Św.

Ustawa o transporcie zbiorowym skierowana jest nie tylko do przedsiębiorców branży, ale także do organizatorów transportu zbiorowego, jakimi są przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego na wszystkich szczeblach. 

W resorcie infrastruktury teraz toczą się prace jak ta ustawę zmienić, ponieważ powinna ona już obowiązywać, czyli nowy system powinien obowiązywać od stycznia przyszłego roku, został na rok odłożony, ale nadal to nie jest to o co chodzi samorządom i przewoźnikom - Jacek Sułek - Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach

Wypracowanie konsensusu pomiędzy przewoźnikami a samorządem terytorialnym nie jest łatwe.

Ministerstwo Infrastruktury z dostępnych nam informacji, nie jest skłonne przyjąć w Polskim systemie prawnym tzw, prawa wyłącznego o co chodzi samorządom- Jacek Sułek - Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach

Zmiany legislacyjne ustawy to nie jedyny temat poruszany na konferencji. Przewoźnicy zbiorowi w myśl tytułowego pytania, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy opracowywali także wspólne kierunki rozwoju swoich przedsiębiorstw 

Teraz jest kolejny projekt do klasy premium, tzw. Super PKS i tez to poważnie rozważamy i mówiliśmy o tym jest to oferta dla przewozów dalekobieżnych, do przewozu przewozów, które my również realizujemy, dając Ostrowcu możliwość bezpośredniego połączenia się w wakacje nad całym Bałtykiem i Trójmiastem na czele- Stanisław Wodyński - Prezes Zarządu PKS w Ostrowcu Św.

Działania podejmowane przez PSK w Ostrowcu Św. w branży transportu zbiorowego stawiane są jako przykład dla przewoźników w całej Polsce.

Jest to jedno z większych przedsiębiorstw oczywiście w regionie, więc mamy nadzieję, że ta sytuacja się nie zmieni i, że przedsiębiorstwo ostrowieckie będzie funkcjonowało dobrze, ale zależy to od tego jak te przepisy zostaną zaprojektowane - Jacek Sułek - Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach

 Od nowo zaprojektowanych przepisów ustawy zależy nie tylko przyszłość ostrowieckiego PKS, ale większości przewoźników zbiorowych w kraju.

 

                                                        


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama