Reklama
Dzień Książki
Choć najbardziej pożądaną ich formą jest forma tradycyjna,coraz bardziej popularne stają się książki elektroniczne. Bez względu na to,jaki nośnik czytamy,ważne jest,aby o książki sięgać. W celu promocji czytelnictwa i edytorstwa,23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
- REDAKCJA O.TV, fot. http://pl.123rf.com/
- 23.04.2012 09:43 (aktualizacja 24.09.2023 22:38)
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldora Laxnessa, Vladimira Nabokova. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona –Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku!
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku!
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
KOMENTARZE
Autor komentarza: prawdziwyTreść komentarza: chińczyk z kilińskiego wygra ,to pewneData dodania komentarza: 18.01.2026, 16:43Źródło komentarza: Rusza plebiscyt „Żelazne Skrzydła Biznesu” - zgłoszenia do 30 styczniaAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Bardzo dziękuję za zaproszenie🥰Data dodania komentarza: 17.01.2026, 08:26Źródło komentarza: M. Kłonica. Zlokalizowaliśmy coś, co chcemy zmienićAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Muzeum obchodzi 60 lat nie 65.Data dodania komentarza: 16.01.2026, 23:13Źródło komentarza: Dr Andrzej Przychodni o jubileuszu ostrowieckiego muzeumAutor komentarza: alakTreść komentarza: Może by w szpitalu zaczęli odbierać telefony, na przykład w rejestracji do badania USG.Data dodania komentarza: 14.01.2026, 21:22Źródło komentarza: Rozmowy w NFZ. Zaległe płatności i oczekiwanie na ocenę kondycjiAutor komentarza: M.Treść komentarza: Zabytek, który nie jest Zabytkiem....
Brawo poprzednie i obecne władze miasta Co by tu jeszcze spie.......... co by tu jeszcze!!!Data dodania komentarza: 14.01.2026, 20:00Źródło komentarza: Młyn przy Wardyńskiego do rozbiórki? Decyzja do końca tygodniaAutor komentarza: MarysiTreść komentarza: Szanowna pani - pieczarki czyścimy, a nie dodajemy do potrawy brudne, z resztkami ziemi, czy nawozów.Data dodania komentarza: 14.01.2026, 08:52Źródło komentarza: Smaki Basi II - odc. 4 Rozgrzewająca zupa gulaszowa
DEBATY TELEWIZYJNE
warto wiedzieć
Reklama

































![II Jarmark Dworski w Rudzie Kościelnej [relacja] II Jarmark Dworski w Rudzie Kościelnej [relacja]](https://static2.lokalnatelewizja.pl/data/articles/sm-16x9-ii-jarmark-dworski-w-rudzie-koscielnej-1757939579.jpg)



























































Napisz komentarz
Komentarze