Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Sztuka i moda

„Kwiaty we włosach” już 23 kwietnia. BWA zaprasza

W czwartek, 23 kwietnia o godzinie 17.30 odbędą się kolejne warsztaty z cyklu „Sztuka mody”. Uczestnicy, inspirowani nowymi wystawami, stworzą autorskie fascynatory, łącząc modę, naturę i ideę zero waste.
Podziel się
Oceń

Warsztaty dla różnych pokoleń

Już w czwartek 23 kwietnia o godzinie 17.30 w BWA Ostrowiec Świętokrzyski  odbędą się kolejne warsztaty z cyklu „Sztuka mody”. Wydarzenie skierowane jest do młodzieży, osób dorosłych i seniorów, a organizatorzy podkreślają, że można przyjść także z dzieckiem. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą twórczo spędzić czas, spróbować swoich sił w projektowaniu i przy okazji zanurzyć się w świecie sztuki współczesnej.

Tym razem uczestnicy spotkania wezmą udział w zajęciach pod hasłem „Kwiaty we włosach”. W wyjątkowej atmosferze nowo otwartych wystaw będą tworzyć świeże, wiosenne i nieoczywiste elementy stroju, czyli fascynatory. To ozdoby, które od lat kojarzą się z elegancją, lekkością i wyrazistym stylem.

Fascynator, czyli ozdoba z historią

Fascynator to dekoracja głowy sytuująca się na pograniczu kapelusza i biżuterii. Szczególną popularność zdobył w Wielkiej Brytanii, gdzie do dziś jest symbolem szykownej mody na wyjątkowe okazje. Jego korzenie sięgają XVIII i XIX wieku, kiedy kobiety nosiły bogato zdobione nakrycia głowy z piórami, kwiatami i tiulem.

Z czasem forma fascynatora została uproszczona, ale nie straciła swojego dekoracyjnego i wyrafinowanego charakteru. Współcześnie może przyjmować bardzo różne kształty: od subtelnych kompozycji przypinanych do włosów po bardziej fantazyjne, rzeźbiarskie formy. To właśnie ta swoboda twórcza sprawia, że warsztaty mogą okazać się interesujące zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które mają już doświadczenie w rękodziele.

Inspiracją będą dwie wystawy

Warsztaty odbędą się w otoczeniu nowo otwartych ekspozycji: „Przejawy oporu i zaniku” Darii Pietryki, której kuratorką jest Justyna Teodorczyk, oraz „Lawa” Pawła Żugaja, przygotowanej pod opieką kuratorską Justyny Łady. To właśnie kontakt z aktualnymi wystawami ma stać się punktem wyjścia do twórczych poszukiwań i pracy nad własnymi ozdobami.

Szczególną inspiracją dla zajęć „Kwiaty we włosach” jest wystawa Darii Pietryki, opisywana jako pełna lekkości, subtelności i romantyzmu. Tworzone podczas warsztatów fascynatory mają odzwierciedlać te cechy poprzez delikatne, organiczne formy inspirowane naturą. Gotowe prace będzie można przypinać do włosów przy pomocy spinek lub opasek.

Moda w duchu zero waste

Ważnym wymiarem wydarzenia jest także jego ekologiczny charakter. Warsztaty wpisują się w ideę zero waste, którą konsekwentnie promuje ostrowiecka galeria. Daria Pietryka przekazała resztki tkanin niewykorzystanych wcześniej w swoich instalacjach, dzięki czemu materiały artystyczne zyskają nowe zastosowanie.

Uczestniczki i uczestnicy stworzą z nich unikatowe ozdoby, nadając sztuce drugie życie i pokazując, że odpowiedzialne projektowanie może iść w parze z estetyką. To nie tylko okazja do wykonania efektownego dodatku, ale też do refleksji nad tym, jak twórczo wykorzystywać dostępne zasoby i ograniczać marnowanie materiałów.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Nie tylko dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Przedsiębiorczość i edukacja
Reklama
Rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: roszczeniowi Treść komentarza: Ujawnijcie zarobki średniomiesięczne z wszystkimi dodatkami to zobaczycie ile w Ostrowcu zarabiają urzędnicy i wchodzą w drugi próg podatkowy Data dodania komentarza: 11.06.2026, 21:14 Źródło komentarza: Będzie strajk w ZUS Autor komentarza: z tej ziemi Treść komentarza: Samo pustosłowie bez żadnego konkretu jakby przepisane z referatu posiedzenia partii politycznej a mieszkańcy chcą konkretów co faktycznie burmistrz zamierza robić,KONKRETNIE Data dodania komentarza: 11.06.2026, 14:57 Źródło komentarza: Lech Łodej o inwestycjach i współpracy z radnymi Autor komentarza: . Treść komentarza: Odznaka za Pozerstwo Samorządowe Data dodania komentarza: 10.06.2026, 22:35 Źródło komentarza: Najlepsi samorządowcy nagrodzeni Autor komentarza: Zxxx Treść komentarza: Dymisja całego zarządu i tenera wycofać kszo 3 ligi zacząć grać o A klasy Data dodania komentarza: 10.06.2026, 07:48 Źródło komentarza: Resovia z awansem. Pomarańczowo-Czarni wypunktowani Autor komentarza: M. Treść komentarza: Za co się pytam? Pytam się. Data dodania komentarza: 9.06.2026, 20:51 Źródło komentarza: Najlepsi samorządowcy nagrodzeni Autor komentarza: pracowity Treść komentarza: nareszcie widzicie ,że mamy prezydenta do podnoszenia podatków i wręczania wieńcy,zero podejścia do przedsiębiorców ostrowieckich ,widać ,że większość wszystko likwiduje Data dodania komentarza: 7.06.2026, 10:44 Źródło komentarza: Artur Łakomiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama