" " Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

30 urodziny Starachowian

W sobotę, 7 maja w sali widowiskowej Parku Kultury odbył się jubileuszowy koncert Teatru Muzycznego nad Kamienną Starachowianie.
30 urodziny Starachowian
Źródło: https://www.facebook.com/materekmarek

Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” to jedna z najdłużej działających w Starachowicach formacji artystycznych. Większość członków zespołu wywodzi się z Zespół Pieśni i Tańca „Starachowianie” założonego w 1954 roku, który działał przy Zakładowym Domu Kultury. W 1991 roku trochę zmieniono formułę, nazwę i siedzibę. W Domu Nauczyciela działał  „Teatr Muzyczny nad Kamienną” , który w kolejnych latach  przeprowadził się do Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a potem powrócił do Starachowickiego Centrum Kultury. W 2010 roku Zespół powrócił do swojej pierwotnej nazwy Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie”, a w 2022 roku w obecnym Parku Kultury artyści, założyciele i działacze mogli świętować jubileusz 30-lecia działalności. 

Zespół miłośników tańca, śpiewu, pielęgnuje narodowe tradycje. W gronie założycieli i opiekunów tworzących zespół byli wybitni choreografowie, muzycy i animatorzy kultury, jak Tadeusz Suchodolski, Janusz Dąbrowski, Henryk Bartosik, Jerzy Kopeć.

 „Starachowianie” to grupa nie tylko tancerzy ale po prostu przyjaciół, którzy pasją do szeroko pojętej ludowości zachwycają pokolenia swoich dzieci i wnuków, a także wierną i liczną starachowicką publiczność. Zespół wielokrotnie współpracował ze zmarłym niedawno Witoldem Zapałą – legendarnym choreografem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze. Po dziś dzień korzysta z układów przygotowanych przez byłą tancerkę „Mazowsza” Małgorzatę Włoczkowską, która specjalnie dla starachowickiej grupy opracowała unikatowe choreografie.

Teatr koncertował w wielu ośrodkach w kraju oraz za granicą: w Belgii, Bułgarii, Niemczech, Rosji, Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i Francji.
Barwne bogate stroje, oryginalne przyśpiewki i dynamicznie wykonywany repertuar sprawiają, że występ teatru oczarowuje licznie zgromadzoną na każdym koncercie publiczność, równiez na tym sobotnim - jubileuszowym.
 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama