Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tajemnice Kościoła w Denkowie

Historia Kościoła w Denkowie dziś zmienia swój bieg. Wieża, która od 200 lat była integralną częścią świątyni została zdemontowana, a jej miejsce zajęła nowa sygnatura. Remont odkrył wiele skrywanych tajemnic.
Ładuję odtwarzacz...

200 lat historii udokumentowanej. W starej sygnaturze Kościoła w Denkowie znajdowała się kapsuła czasu, na niej widoczne ślady wojny, miejsca po pociskach z broni palnej, a w jej środku odkryte zostały dwa listy. Pierwszy z nich pochodzi z 1867 roku, wtedy to przeprowadzono pierwszy remont kościoła, wszystkie podjęte prace i kto je wykonywał są dokładnie opisane. Dokument sporządził ówczesny organista parafii Jakub Ochocki, który dodatkowo zawarł w nim informacje dotyczące zagadnień z codziennego życia mieszkańców.Drugi dokument pochodzi z roku 1888.

Kopie dokumentów sprzed 150 lat pozostaną dla potomnych, do nich dołączyły też kolejne pamiątki, z obecnych czasów, m.in. zdjęcia ukazujące kościół i szkołę w Denkowie, samą dzielnicę jak i prezentujące Ostrowiec Świętokrzyski. Już w nowej kapsule znalazły się też dzisiejsze nominały.

Całkowity koszto nowej sygnatury to ok. 220 tysięcy złotych. Jej zakup i montaż był możliwy dzięki pomocy wielu osób, przede wszystkim parafian, a także włodarzom miasta i powiatu ostrowieckiego.

Nowa wieża na kościele w Denkowie nie przypadkowo zamontowana została dziś czyli 14 września, bowiem w kościele katolickim ten dzień to Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

 

    


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama