Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak uchronić się przed nieuczciwym deweloperem przy zakupie mieszkania?

W dobie dynamicznie rozwijającej się gospodarki na rynku nieruchomości pojawia się wielu deweloperów, którzy przedstawiają atrakcyjne warunki zakupu nieruchomości. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania czy domu i przystąpimy do podpisania umowy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową deweloperską, w której zawarte są wszelkie warunki i zobowiązania stron.
  • 15.10.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak uchronić się przed nieuczciwym deweloperem przy zakupie mieszkania?

Ochrona praw nabywcy - ustawa

W celu ochrony praw nabywców nieruchomości została opracowana ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli ustawa deweloperska. Pozwala ona sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić zakup nieruchomości. Ustawa ta obowiązuje od dnia 29 kwietnia 2012 roku i reguluje zasady ochrony praw nabywcy, wobec którego deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę, albo do przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Pomoc kancelarii prawnej

Warto odwiedzić kancelarię prawniczą, która specjalizuje się w sprawach z obszaru nieruchomości i zapewni profesjonalną analizę umów deweloperskich. Zakres usług obejmuje sprawdzenie inwestycji dewelopera oraz pełną weryfikację umowy z uwzględnieniem niedozwolonych klauzuli czy nieścisłości. Dzięki pomocy prawnika klient dowie także jak renegocjować umowę z deweloperem oraz jak powinny brzmieć klauzule zgodne z rynkowym standardem. Prawnicy pozwolą także uchronić nabywcę przed zapłatą kar umownych w razie niewywiązywania się z ustaleń zawartych w umowie. Więcej szczegółów udostępniono na stronie https://www.umowadeweloperska.pl/indywidualne-analizy-umow/.

Umowa deweloperska a znaczenie dla nabywcy

Dla nabywcy nieruchomości umowa deweloperska jest niezwykle istotnym dokumentem prawnym, gdyż chroni jego interesy. Podstawową zasadą jest zawarcie umowy deweloperskiej w obecności notariusza. Umowa na formę aktu notarialnego i oprócz podstawowych danych, takich jak dane stron ją zawierających posiada także datę i miejsce jej podpisania. Ważnym elementem jest cena nieruchomości mieszkania czy domu podana razem z podatkiem VAT, a także szczegółowe informacje dotyczące hipoteki i służebności gruntu, na którym ma powstać budynek mieszkalny. Nabywca nieruchomości powinien wcześniej otrzymać wzór umowy deweloperskiej i zapoznać się z nią przed ostatecznym podpisaniem dokumentu.

Pozostałe ważne elementy umowy deweloperskiej

Ważnym elementem jest wskazanie sposobu pomiaru powierzchni mieszkania lub domu jednorodzinnego. Inne zapisy ujęte w umowie deweloperskiej to m.in. numer pozwolenia na budowę wraz z organem wydającym tę zgodę, terminy rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz określenie warunków odstąpienia od umowy. Duże znaczenie ma też zapis dotyczący warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej oraz określenie wysokości odsetek i kar umownych dla obu stron umowy.

Materiał partnera