ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Gdzie sprawdzą się listwy odbojowe PCV?

  • 27.11.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Gdzie sprawdzą się listwy odbojowe PCV?
Listwy odbojowe kojarzą nam się z jednostkami pływającymi. Podobne rozwiązania są stosowane jednak także na lądzie. Czym są więc odbojnice i dlaczego produkuje się je z PCV?

Wybór materiału zależy od jego właściwości

Listwa odbojowa to element, który biegnie dookoła jednostki pływającej, najczęściej w miejscu łączenia kadłuba z pokładem. W przekroju poprzecznym jest ona półokrągła lub prostokątna z zaokrąglonymi krawędziami. W listwie odbojowej mogą też znajdować się zaczepy do rozkładanego namiotu lub uchwyty do przenoszenia łodzi. Może ona być wykonana z twardego drewna, takiego jak jesion czy dąb. Często stosuje się także metal. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem są w ostatnich latach odbojnice wykonane z polichlorku winylu, czy PCV. Dlaczego to tworzywo sztuczne wiedzie prym w tym zakresie? Jest to kwestia jego właściwości. Przede wszystkim odbojnice PCV są odporne na uszkodzenia mechaniczne. To bardzo ważne, szczególnie w kontekście wypływania i wpływania do portu. To tu bowiem czyhają największe zagrożenia dotyczące możliwości uszkodzenia łodzi. W porcie nietrudno bowiem o przypadkowy kontakt z drugim jachtem czy uderzeniem w inny element. Odbojnica PCV zwiększa trwałość statku i poprawia jego szczelność.

Odbojnice przemysłowe na lądzie

Tego typu rozwiązania stosuje się jednak nie tylko w szkutnictwie. Odbojnice z PCV pomagają też w życiu codziennym. Gdzie najczęściej możemy je spotkać? Przede wszystkim w instytucjach publicznych, takich jak urzędy, szkoły, czy szpitale. Nie brakuje ich również w sklepach. W każdym z tych miejsc pełnią one funkcję zabezpieczającą. Chronią nie tylko ściany przed zniszczeniem, ale również nas przed przypadkowym uderzeniem w krawędź. Gdyby takich osłon zabrakło, to z pewnością ucierpiałyby na tym nie tylko finanse właścicieli konkretnych budynków, ale także estetyka wyglądu pomieszczeń. Chyba nikt z nas nie chciałby bowiem przebywać w szkole z odrapanymi ścianami, czy pokruszonymi krawędziami.

Listwy odbojowe na drogach

Odbojnice są stosowane powszechnie na drogach. I mają bardzo poważne zadanie. Zwiększają bowiem nasze bezpieczeństwo. Listwy odbojowe PCV możemy spotkać w miejscach często uczęszczanych przez pieszych, np. przy szkołach, wokół przejścia dla pieszych, czy przystankach komunikacji miejskiej. Ich obecność w tak ruchliwych miejscach jest naprawdę nieoceniona. Jednak listwy odbojowe przydają się także w sklepach. Sprawdź pod tym linkiem tego typu produkty w ofercie jednego z polskich producentów. Poprawiają one estetykę stanowią świetną alternatywę dla listw samoprzylepnych. Jak widać, listwy mogą pełnić rozmaite funkcje – od wizualnych po estetyczne. Dlatego też znajdują tak szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: