ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Karta EKUZ - gwarancja bezpieczeństwa czy nie do końca?

  • 24.10.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Karta EKUZ - gwarancja bezpieczeństwa czy nie do końca?
Wydawać by się mogło, że podczas wyjazdu za granicą możemy być spokojni będąc posiadaczami karty EKUZ, która z pewnością okaże się pomocna w kryzysowych sytuacjach oraz wtedy, gdy będzie nam niezbędna pomoc lekarska. Jednak czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia turystom całkowitą ochronę? Niestety nie do końca tak jest, a dlaczego?

W jakich wypadkach karta EKUZ to za mało?

Niestety, ale niewiele osób zwraca uwagę na fakt, że Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, a jedynie może obniżyć jego koszt. W praktyce wygląda to tak, że część świadczeń oferowanych przez EKUZ będzie taka sama jak zakres tych, które oferują towarzystwa ubezpieczeniowe jednak występują też takie, które EKUZ nie oferuje, a dodatkowa polisa z pakietem medycznym już tak.

Więcej o dodatkowym zakresie i szczegółach można poczytać na stronie https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/.

Jednym z przykładów, kiedy karta EKUZ nie wystarczy jest korzystanie z usług stomatologicznych. O ile w Polsce można zapisać się na NFZ i nic za to nie płacić w innym kraju prawdopodobnie konieczne będzie dodatkowe poniesienie kosztów. Innym przypadkiem jest transport medyczny do kraju. Jeżeli będzie wymagany to bez dodatkowej polisy turysta będzie zobowiązany zapłacić, a jak się okazuje nie jest to mała kwota, ponieważ oscyluje w granicach od 4 do 5 tysięcy złotych.

Podobnie w przypadku placówek prywatnych - jeżeli będziemy chcieli skorzystać z jakichkolwiek świadczeń w takich miejscach bez ubezpieczenia turystycznego niestety, ale również wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Korzyści wynikające z dodatkowego ubezpieczenia turystycznego

Nie istotne czy masz 10 czy 60 lat - ubezpieczenie turystyczne przyda się każdemu, a już na pewno osobom, które zgadzają się z powiedzeniem “przezorny zawsze ubezpieczony”. Oprócz pewności, że nie trzeba będzie dopłacać za świadczenia lekarskie tego rodzaju ubezpieczenie oferuje kilka innych rzeczy m.in niezbędną pomoc w przypadku zagubienia ważnych dokumentów, rekompensata z tytułu zagubionego bagażu lub zniszczonego sprzętu czy np. transport do Polski w przypadku rozpoczęcia działań militarnych na terenie kraju w którym obecnie przebywamy. Warto przeprowadzić szybką analizę wszystkich za i przeciw i szybko można dojść do wniosku, że na ubezpieczeniach nie ma co oszczędzać. Jeśli pobyt za granicą ma być niezapomniany (oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu) to warto zapewnić sobie maksymalną ochronę! 

Grupa Tipmedia
Podziel się: