ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Jaka drewniana donica ogrodowa do małych tarasów i altan?

  • 19.09.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jaka drewniana donica ogrodowa do małych tarasów i altan?
Brak miejsca w ogrodzie to problem, z którym boryka się wielu posiadaczy nieustawnych przestrzeni za domem. Bywa, że jest to taras, niewielki ogródek, altana ogrodowa, a czasem kawałek zieleni na parterze budynku wielorodzinnego. Brak przestrzeni ogranicza wielu gospodarzy i może raz na zawsze zniszczyć ich marzenia o pięknych nasadzeniach roślinnych. Z pomocą idą produkty ogrodowe, a wśród nich drewniane donice, które rozwiązują wiele, potencjalnie beznadziejnych problemów.

Kiedy możemy sięgnąć po drewnianą donicę ogrodową?

Oczywiście każdy, kto docenia walory drewnianych donic ogrodowych, powinien skorzystać z tej opcji. Drewno jest materiałem proekologicznym, ulegającym biodegradacji. Jednak kiedy faktycznie przyda nam się donica ogrodowa z drewna? Myśląc o nasadzeniach, a mając do dyspozycji jedynie kawałek trawnika lub taras, musimy zdecydować się na miejsce, które będzie siedliskiem dla naszych roślin. W drewnianym korycie w kształcie prostokąta będziemy mogli zasadzić zarówno kwiaty, jak i niewielkie krzewinki czy drzewka. Drewniana donica, której szerokość nie przekracza 30 cm, nie zajmuje wiele miejsca nawet, gdy posiadamy wąski taras czy nieustawny ogródek.

Drewniana donica ogrodowa jest opcją wówczas, gdy posiadamy w domu małe dzieci lub psa. Jeśli wytyczymy miejsce do nasadzeń na trawie, istnieje ryzyko, że tak starannie pielęgnowane rośliny zostaną nieumyślnie uszkodzone przez nasze pociechy lub domowego pupila. Drewniana donica ogrodowa stanowi natomiast naturalną barierę, która chroni roślinę przed takim ryzykiem.

 

Fot. Drewniana donica w stylu włoskim (www.Produktyogrodowe.pl)

 

Powiedzieć można także, że oprócz oczywistej naturalności, jaką prezentuje drewno, jest to materiał bardzo klasyczny i pasuje do każdej aranżacji. Jeśli jesteśmy zdecydowani na to, by w przyszłości zmieniać nieco wystrój naszej przydomowej przestrzeni, to warto sięgnąć właśnie po drewnianą donicę ogrodową. Materiał daje się dowolnie barwić, więc donicę ogrodową z drewna można dostosować do naszych aktualnych potrzeb.

Drewniana donica ogrodowa pasuje do wielu obiektów przy domu, takich jak szpalery, pergole, altany ogrodowe, domki narzędziowe i inne. Jeśli więc posiadamy więcej obiektów z tego materiału, to drewniana donica nie tylko będzie miejscem do nasadzeń, ale też uzupełni przestrzeń.

 

Fot. Drewniana donica drabinowa

 

Drewniane donice są bardzo ustawne

To istotna uwaga, jeśli nie posiadamy miejsca w ogrodzie. Drewniane donice ogrodowe występują w bardzo wielu rozmiarach, także w formie wcześniej wspomnianych korytek. Daje to dużo więcej swobody w ustawianiu drewnianych donic ogrodowych, na przykład wzdłuż ściany tarasu, altany, wzdłuż ogrodzenia lub ścieżki, prowadzącej przez nasz ogród. Ciekawym zabiegiem jest także podwieszanie kwiatów. Zyskujemy wtedy więcej przestrzeni użytkowej na podłodze, które możemy zagospodarować meblami ogrodowymi.

Drewniane donice ogrodowe posiadają jedną wadę, którą jest ich spora masa. Nie jest to jednak przeszkodą, której nie da się pokonać. Kupując donicę ogrodową z drewna, lub budując ją samodzielnie, warto pomyśleć o kółkach. W takim wariancie donicę zawsze będzie można przewieźć po ogrodzie, bez wielkiego wysiłku.

Grupa Tipmedia
Podziel się: